Ön diş kayıplarında ya da çekilmesi gereken durumlarda implant tedavisi ile protez bir ön dişe sahip olmak mümkün. İmplant tedavisi genel olarak diş etinin içine ve çene kemiğine kaynaştırılacak metal bir diş kökü ile üzer, ne yerleştirilecek bir protez diş parçasından oluşur. Bu tedavi estetik ve doğal görünümü ve aynı zamanda uzun ömürlü oluşuyla özellikle ön diş kayıplarında tercih edilecek bir diş tedavisidir.

Özellikle ön dişler, son derece görünür bir durumda bulunduğu için bu alanda estetik görüntü, dişin diş etine iyi oturması gibi durumlar önemli konulardır. İmplant uygulamalarında yapay diş kökünün üzerine yerleştirilecek protez diş, diğer yöntemlerden çok daha doğal ve estetik görünür.

Ön diş sahası dar ve çene kemiğinin ince olduğu bir alandır. Bu yüzden bu alana uygun ve uyumlu implant markalarının kullanılması ön diş implant seçiminde önemlidir. Ön diş çene kemiğinin biçim ve yapısına uygun olacak implant markaları piyasada bulunmaktadır. Uzman hekimin incelemeleri sonucunda bu alana en uygun marka belirlenebilir.

Ön diş alanında başka bir seçenek de kişiye özel implant uygulaması olabilir. Bu uygulama bazı hekimlerce ve kliniklerce gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamada, normal implant uygulamasına göre fark, implantın ve üstteki protez dişin, kişinin ağız ve diş eti yapısına göre özel olarak tasarlanmasıdır. Diğer implant uygulamalarından biraz daha fazla bütçe gerektiren bu uygulama özellikle ön diş implantı için mükemmel sonuç verecektir.

Çünkü implant ve protez, diş etine ve çene kemiğine ne kadar iyi oturursa, konforunun yanı sıra görüntüsü ve estetiği de o kadar iyi olacaktır. Kişisel implant, ön diş kayıplarında en etkili tedavi olacaktır. Bunun yanı sıra titanyum malzemeden sonra son dönemde piyasaya çıkan titanyum-zirkonyum karışımı malzemeye sahip olan implant çeşitleri, daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sağlayacaktır. Geneli tescilli markalarda titanyum malzemeye sahip ve sağlık kontrolleri yapılmış olan implant markaları, uygulama ve kullanım konusunda sorun çıkartmayacaktır. Ancak son dönem teknolojisinde çeşitlenen ve farklı özellikleriyle kullanıcıya sunulan implant markaları arasından, implantın yapılacağı bölgeye ve çene kemiğinin durumuna göre en doğru seçimi uzman diş hekimi yapacaktır.

Share: