İmplant diş nedir?

İmplant diş, diş eksikliğini gidermek için, hastanın kaybettiği dişi yerine platinyumdan yapılmış doku uyumlu köklerin çene kemiğine ekilmesiyle yapılır. Başarı oranının yüksek olması ve güvenilir bir tedavi seçeneği olması implant yönteminin tercih edilmesini sağlayan unsurlardır.

İmplant diş nasıl yerleştirilir?

Diş etinin açılmasıyla çene kemiğinde oluşturulan oyuğa implant yerleştirilir. Yerleştirilen kısımdaki diş vidalanır. Uygulama sırasında lokal anestezi uygulandığı için hastaların tedavi sırasında acı duymamaları temin edilir. İmplant uygulamasından sonra hastalar büyük ağrılar yaşamamaktadır.

İmplant yönteminin avantajları:

İmplantın birçok avantajı vardır. Öncelikle hastanın en çok yaşadığı çiğneme problemi ortadan kaldırılmıştır. Hareketli protezler sert cisimleri çiğnemede sorun yaşatabilmektedir fakat implantta böyle bir durum söz konusu değildir. Estetik olması ve doğal diş görünümünde olması implantın hastalar tarafından tercih edilme nedenlerindendir.

Kimlere implant yapılmaz?

Halk arasında vidalı diş olarak da bilinen implant, hasta tedavi yöntemine uygun değilse yapılmaz. İmplant tedavisini diş fonksiyonlarını tamamen kaybetmiş ve aşağıda belirtilen rahatsızlıklardan herhangi birine sahip olmayan hastalar yaptırmalıdır. İlk aşamada ağız muayenesi ve röntgen çekimleri yapılmaktadır. Hastanın genel sağlık durumu incelenir. Çünkü bazı hastalara implant tedavisi uygulamak riskli olabilmektedir. Çene kemiğinin implant tedavisi için uygun olup olmadığı elzemdir. Bu durumda kimlere implant yapılamaz? Bu sorunun cevabı bu bağlamda elbette ki çene kemiği gelişmemiş bireyler ve henüz kemik gelişimini tamamlamamış olan çocuklar olacaktır.

Ayrıca diş eti sağlığı da oldukça önem taşımaktadır. Bunun dışında hamile bayanlar, yüksek tansiyon şikâyeti olan hastalar, şeker hastaları, hemofili hastaları ve bazı otoimmün rahatsızlığı bulunan hastalar implant tedavisi yaptıramazlar. Çünkü saydığımız durumlarda ya hasta ilaç tedavisi almaktadır ya da kanama sorunları yaşamaktadırlar. Ayrıca alkol ve sigara kullanımının implant uygulamasının başarısını olumsuz yönde etkilemektedir.

Çene kemiği yetersiz olan hastalara çene kemiği geliştirme tedavisi uygulanır. Bu da tedavi süresini bir miktar uzatabilmektedir. İltihaptan ve diğer olumsuzluklardan arındırılmış diş çekildikten sonra implant yerleştirilir. Diş sıkma ve diş gıcırdatma takıntısı olan hastalar implantı zedeleyebilir veya kırabilir. Hastalar implant tedavisi öncesinde bu alışkanlıklarından kurtulmalıdır.

Share: