İmplant tedavisinin planlamasında protez uzmanı ve cerrahi uzman birlikte hareket etmelidir. Öncelikle hastanın ağzında implant yapılacak alanın ölçüleri alınarak yerleştirilecek implant dişin doğru bir şekilde hastanın ağzında oturması sağlanmalıdır. Hiç bir cerrahi işlem yapılmadan önce gerekirse hastanın ağzına yerleştirilecek implant protezlerin bir modellemesi yapılarak hastaya nasıl bir uygulama yapılacağı 3 boyutlu bir modelleme ile gösterilebilir.

İki şekilde implant tedavisi mümkündür. Birincisi diş çekildikten hemen sonra implant yerleştirilebilir. İkincisi de diş çekiminden hemen sonra değil, en az iki ay bekleyip, daha sonra o bölgede yeterli kemik yapısının oluşup oluşmadığını belirlendikten sonra implant yapılabilir. Çok önceden dişlerini kaybetmiş olan hastaların implant yerleştirilmesinde ise herhangi bir bekleme söz konusu değildir.

Hastanın ağız hijyeni sağlandıktan sonra cerrah hastaya uygulanacak olan implant tedavisine göre operasyonu gerçekleştirir. İmplant yerleştirildikten sonra kullanılacak olan implantın markasına göre 2 ile 6 ay implantın kemiğe kaynama süresi beklenmektedir. İmplantın kemiğe kaynama süresi beklendikten sonra implantın üst kısmı diş etinin altından açılır ve ağız ortamıyla birleştirilir. Bunun için dişeti şekillendiricisi kullanılır. Protez aşamasına geçildikten sonra 10 ile 15 gün arasında implant destekli protez hastaya yerleştirilir. Tüm aşamalar sorunsuz bir şekilde tamamlandığında hastalar genellikle 3 ay sonunda implant destekli protezine kavuşmaktadır.

Share: