Her yapılan diş hekimliği uygulamasında olduğu gibi implantta da tabii ki küçükte olsa riskler söz konusudur. Bu riskleri minimuma indirmek için çok iyi dental anamnez alınmalıdır.

Dental anamnez, ağız içindeki veya sistemik her problemi veya hastalığı önceden keşfedilmesini sağlayan hastaya sorulan sorulara verilen isimdir. Önceden bileceğimiz her türlü soruna karşı hazırlıklı olabilme olasılığımız vardır. Fakat bilmediğimiz durumlara karşı, örneğin hastanın sakladığı veya söylemeyi unuttuğu bir ilaç kullanımı, hastanın bir sistemik rahatsızlığı gibi bu tip şeylerden kaçınmak maalesef o an için pek de mümkün olmamaktadır. Bu sebeple düzgün bir anamnez, düzgün bir muayene çok önemlidir.

İyi bir radyografik inceleme yani röntgen incelemesi çok önemlidir. Çünkü çok ciddi oranda anatomik yapılan ağız içerisinde yan yanadır. İyi bir radyografik inceleme yapılmamışsa herhangi bir sinirin içerisine girme söz konusu olabilir. Veya herhangi bir dişe zarar verme durumu söz konusu olabilir. Fakat bunların hepsi iyi bir radyolojik muayene, iyi bir teknolojik çalışmayla, iyi bir hasta hikayesi alınarak riskleri minimuma indirmek mümkündür. Fakat hiç bir zaman hiç bir şeyin garantisini %100 diyemeyiz. Tabii ki riskler vardır ama bu riskleri minimuma indirmek hem hastanın hekimin uyarılarına uyarak yapabileceği hem de hekimin iyi bir muayene, iyi bir teknolojik donanımla başarabileceği bir şeydir.

Cerrahi operasyon sonrası, implantın operasyonundan hemen sonra, kanama olması olasılığı hastaların en çok korktuğu şeylerden birisidir. Kanama olabilir mi? evet. Kanama bir miktar olabilir. Bu durum çok da normaldir. Kanama çok üst düzeye ulaşmadığı sürece çok ciddi bir sıkıntı değildir. Kanamada gelen kanı yutarak çözebiliriz. Tükürdüğümüz sürece kanama devam edecektir ve durmayacaktır. Bu da enfeksiyona ve yaranın kapanmamasına sebep olabilir.

Cerrahi operasyon sırasında ve sonrasında risklerin en yüksek olduğu dönem dikişlerin alındığı zamana kadar geçen süredir. Bu zaman içerisinde hastanın çok ciddi anlamda ağız bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. En basitinden dikişlerin üzeri temiz tutmak durumundadır. Dikişlerin üzerinde birikecek bir yemek artığı veya bakteriler dikişlerin olduğu bölgedeki yaranın enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Veya sigara kullanımı. Sigara kullanımı dikişler varken neredeyse hiç yapılmaması gereken bir şeydir. Dikişlerin olduğu bölgelerde yemek yememeliyiz. Yemek yiyeceksek bile mümkün olduğunca taneli yiyeceklerden kaçınmalıyız. Operasyon sonrası ilk 24 saat içerisinde soğuk kompres uygulamanın ödemi, şişliği, azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dikişler alındıktan sonra ekstra o bölgeye implant için bir şey yapması lüzumlu değildir. Bu riskleri azaltmayacaktır. Sadece protez yapıldıysa veya yapılacaksa o dönem içerisinde normal ağız bakımını yapması hastanın üzerine düşen görevdir.

Share: