İmplant yapılma durumu eksiklikten oluşan bir şey. Tek diş, çok diş veya bütün dişlerin eksikliği durumunda implant uygulanabilir.

İmplant uygulanma yaşı hastanın ergenlik çağı geçtikten sonra, yani kemik oluşumu tamamlandıktan sonra, her zaman yapılabilir. Önemli olan hastanın ağzında yeterli kemik yoğunluğu olmalısıdır. Bu protezlerde tek diş eksikliğinde, çok diş eksikliğinde veya tam diş eksikliğinde implant uygulanması yapılabilmektedir.

Diş çekimi işleminin hemen ardından mümkün olduğunca hızlı bir şekilde implant dişlerin yerleştirilmesi işlemlerine başlanmalıdır.

Çünkü diş çekildikten hemen sonra bazı durumlarda implant uygulanabildiği gibi bazı durumlarda da birkaç gün beklemek gerekmektedir. Bu bekleme süreci ne kadar uzatılırsa kemiğin daha hızlı erimesine neden olacaktır. Çünkü kemik basınca ve dirence karşı ayakta durmaktadır. Eğer basınç ve direnç, yani diş ortadan kalkarsa, kemikte buna bağlı olarak erimeye başlayacaktır. Bunun neticesinde de implant yapılması imkansız bir hal alacaktır.

Share: