implant köprü diş

İmplant Diş Ne demektir?

Vidalı veya çakma diş olarak da bilinen implant diş, eksik dişlerin yerinde, çene kemiğine monte edilen dişlerdir. İmplant dişte, titanyum kullanılır. İmplant dişe ömür boyu garanti verenler de vardır. İyi bir implant diş yaptırmak için, işinde uzman hekimlerin seçilmesi gerekir.

İmplant köprü diş

İmplant diş için kemik yapısı çok önemlidir. Kemik yapısının uygun olması ile beraber, herkese İmplant köprü diş uygulanabilir. Ancak ergenlik çağında olanların, ergenlik gelişimini bitirmesi gerekir. Kemik yapısı uygun olmayanlara, kemik ekleme ve yumuşak doku greftleme gibi operasyonlar yapılabilir. Böylece İmplant köprü diş uygulaması gerçekleştirilebilir.

İmplant Köprü Diş Operasyonu

İmplant operasyonunda, iki aşama vardır. İlk aşamada, çene kemiğine yerleştirilen köklerin vücuda uyumu beklenmelidir. İkinci operasyonda ise, protezler takılır. İlk operasyonda hemen sonra diş takılmaz. Çene ile diş kökünün uyumu için süre gereklidir. Ancak, doktorunuz bu süre içerisinde kullanmanız için, geçici dişler takar.

Anestezi ile yapılan bu operasyon, bazı diş çekimi işlemlerinden daha kolay olmaktadır. Operasyon sonrası, oluşan ağrılar, hafiftir ve basit ağrı kesiciler yeterlidir. Belli bir süreden sonra ise, implant dişleri hissetmezsiniz. Ancak bu gibi durumların dışında, beklenmeyen etkilen görülürse, tekrar diş hekimine başvurmalısınız. İlk operasyon, 15-45 dakika sürmektedir. Çenek kemiğine uyum süresi ise Bir aydır. Bir aydan sonra, protezler takılır.

İmplant köprü diş, sabit olabildiği gibi, temizlemek amacıyla sökülebilen çeşitleri de vardır. Çene kemiğine yerleştirilen 2 köke 4 diş yerleştirilebilir. Bu yönüyle, kullanışlıdır.

İmplant diş, yurt dışından ithal edildiği için, döviz kurlarına göre fiyatlandırılmaktadır. Bu sebeple, biraz pahalıdır. Ancak uzun vadede, hem cebinize, hem sağlığınıza faydası vardır. Bu tedavide dikkat edilecek husus, diş tedavisinden sonra, diş bakımına devam edilmesidir. Tavsiyeler ışığında hareket eden hastalar, rahat kullanımlı dişlere kavuşacaklardır.

Önemli noktalardan biri de, implant operasyonuna elverişli olmaktır. Elverişli durumları olmayan hastalar, önceden tespit edilmektedir. Özellikle şeker hastalarının implant köprü diş taktırmaları, riskli olabilir. Zaten, implant diş operasyonu öncesinde, anestezi yapılmaktadır. Bu anestezi sonucunda, elverişli olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Çok istisnai durumlar dışında, ergenlik sonundan 70-80 yaşına kadar olan herkes için implant uygulanabilir.

Share: