İmplant tedavisi pahalı bir tedavimidir?

2016-2017 Güncel implant fiyatları hakkında bu makaleden bilgi edinebilirsiniz. İmplant fiyatları diş implantı yapan yerden yere göre farklılık gösterebilir.

İmplant çeşitli sebeplerden ötürü kaybedilmiş olan diş yada dişlerin yerine, tekrar fonksiyon ve görünüş kazandırmak amacıyla, kişinin çene kemiğine yerleştirilen, kişinin vücuduna uygun olan malzemeler kullanılarak yapılan, yapay diş kökü olarak adlandırılabilir. Genelde titanyum materyallerdir.

İmplant yapılırken birden fazla etken göz önünde bulundurularak fiyat kriterleri oluşmaktadır. Materyallerin çok yüksek teknoloji ve strelizasyonla üretiliyor olması maliyeti artırmaktadır.

Günümüz teknolojisinde implant tedavisinin başarıları ve faydaları işin içine katıldığında yapılan harcamanın boşa gitmediği görülmektedir. Vidalı diş yani implant operasyonunda maliyeti etkileyen faktörler, bazı malzemelerin ithal olması, kullanılan materyallerin çok yüksek teknolojiyle üretiliyor olması önemli faktörlerdir. İmplant operasyonlarında hekimin tecrübesinin büyük bir önemi vardır. İmplant uygulanırken kullanılan bio materyallerin kalitesi de çok önemlidir. Operasyonlarda kemik grefti, membran kullanılması gerekebilir. Bu materyalleri kullanırken de hekimin vaka tecrübesi çok önemlidir.

İmplant tedavisinde hastanın hikayesi, kullanılacak implantın türü, doktorun tecrübesi, tedavi alanının sterilizasyonu, tedavinin süresi önemlidir.

İmplant tedavilerine etki edecek en önemli konulardan biride tedaviyi yapacak doktorun tecrübesi, kaç yıldır ne kadar implant yaptığı, konular hakkında güncel yenilikleri takip ediyor olması önemlidir. İmplant tedavisinin çok iyi steril yapılmış ortamda yapılması çok önemlidir. Planlamanın iyi yapılmasının önemi büyüktür.

İmplant planlamasında hekime yardımcı olacak unsurlar; anamnez, klinik Muayene, fiziksel muayene, implant yapılacak kemiğin yapısı, radyografik inceleme, implant çaplarının seçimi, modellemelerin yapılması sonrasında bilgilerin arşivlenmesi önemlidir.
Dental implant uygulamalarında başarı, doğru bir cerrahi operasyon, uygun bir endikasyonla ve çok iyi yapılmış bir protetik planlama ve tedavi planı ile olur.

İmplant çeşitli sebeplerden ötürü kaybetmiş olan diş yada dişlerin yerine, tekrar fonksiyon ve görünüş kazandırmak amacıyla, kişinin çene kemiğine yerleştirilen, kişinin vücuduna uygun olan malzemeler kullanılarak yapılan, yapay diş kökü olarak tanımlanabilir. Günümüzde implant tedavilerin de iyi bir planlama, son derece steril bir ortam ve hekimin tecrübesiyle başarı oranı çok yüksektir.

Share: