Diş implantı, kaybedilen dişlerin yerine titanyumdan yapılmış çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. Diş implantı, birçok kişiye uygulanabilir. Eğer çene yapısında implant uygulanacak olan kemik varsa bu işlem uygulanabilir. Ancak kemik gelişimini tamamlamamış bireylerde bu yöntem uygulanmamaktadır. Bazı durumlarda, implant yapmak için yeteri kadar kemik olmayabilir. Böyle durumlarda birden fazla implant yapılarak total protezin tutuculuğu artırılabilir. Böylece hareketli protezin yarattığı bazı problemler ( kancaların görünmesi gibi ) de engellenmiş olur. belirli bir hastalığınız varsa ( şeker hastalığı gibi ), doktorun yakından takip etmesiyle diş implantı uygulanabilir. Çene kemiğinin implant için uygun olmadığı durumlarda bu bölgeye çeşitli cerrahi işlemler uygulanarak implant işlemine hazır hale getirilebilir.

Titanyumdan yapılan implantlar vücutla oldukça uyumludur. Bu yüzden dokunuzun implantı reddetmesi söz konusu değildir. Bununla birlikte implantın başarısını etkileyen birtakım hususlar bulunmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı implantların başarısını etkilemektedir. Ayrıca, implant ekiminden sonra gereken ağız hijyenini göstermeli ve belirli aralıklarla hekim kontrolünden geçilmelidir. İmplantların çene kemiğiyle kaynaşması 3 ile 5 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu süreden sonra implantın üzerine protez eklenebilir.

İmplant dişlerin ömrü yaklaşık 30 yıldır. Ancak implantların ömrünü etkileyen birtakım unsurlar bulunmaktadır. Sigara ya da alkol kullanımı, implantların ömrünü etkileyen unsurlardandır. Ayrıca, implant tedavi sürecinde doktorunuzun kemik yapınıza uygun olmayan implant uygulamışsa veya implant ekiminde gerekli hususlara dikkat etmediyse, implant ömrünüzü kısaltabilir. Kişinin implantların temizliğine gereken önemi göstermesi, implantın ömrünü uzatacaktır.

İmplant fiyatları kullanılan implanta ve tedavi süresine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kullanılacak olan implantın markası, boyutları, çeşitliliği, kaç adet implant uygulanacağı, kemik grefitinin uygulanıp uygulanmayacağı, uygulanacak cerrahi teknikler gibi unsurlar implant tedavisinin fiyatını belirlemektedir.

Share: