Belli bir nedene bağlı olarak ya da olmayarak diş ya da dişler kaybedilebilir. Bazı dönemlerde insanların ağzında neredeyse hiç diş kalmaz. Bu tür durumlarda insanlar kendilerini rahatsız hissedebilir. Çiğneme yetisi dişler tarafından sağlandığı için, eksiklikleri durumunda beslenme bozukluklarına bağlı sağlık problemleri de oluşabilmektedir.

Gelişen teknolojik alt yapı ile Diş Hekimliği alanında da oldukça ilerleme kaydedildi. Özellikle implant denilen ve titanyum vida ile kemik uyumu sağlanan uygulama hem hekimler adına hem de kullanıcılar adına pek çok fayda sağlar duruma geldi. Diş kaybı olan insanlar kendileri için uygun tedavi koşullarını ve imkânlarını araştırırken akıllarına hep implant diş zararları takılmaktadır. Yapılan birçok bilimsel araştırma ve deneylerde implant diş zararlarına rastlanmamaktadır.

İmplant uygulamaları oldukça basit ve rahat diş uygulamalarındandır. İmplant uygulamada kullanılan titanyum vidaların dünya genelinde yapılan araştırmalarda herhangi bir zararı ya da yan etkisi kanıtlanmamıştır. Uzun yıllardan beri ortopedi alanında kemik görevini titanyumlar yapmakta ve oldukça da başarı sağlanmaktadır. Uygulamalarda kullanılan titanyum elementi, saf titanyum olup, alerjik ya da başka bir reaksiyon geliştirmemiştir.

Bilimsel bir gerçekliği olmayan, ancak halk arasında implant diş zararları noktasında yapılan en büyük yanılgı reddetme olayıdır. Bilinenin aksine implant bir organ değildir ve vücut tarafından reddedilme gibi bir durumu da söz konusu değildir.

İmplant tedavilerinde kullanılan malzemeler tamamen sağlık bakanlığı kontrolü altında olup gerekli denetimlerde geçmektedir. İmplant uygulamasından önce, uygulama esnasında ve uygulama sonrasında hekim tarafından yapılan önerilere uyulduğu müddetçe herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmamaktadır. İmplantları kendi dişiniz gibi kabul edip, gerekli bakım ve kontrol işlemlerini ihmal etmemek gerekmektedir.

  • İmplant yaptırmadan önce iyi bir araştırma yapmak gerekir.
  • İmplant uygulaması yapılacak olan hastanın kemik yapısı, çene yapısı var ise hastalık profilleri dikkat ile değerlendirilmelidir.
  • İmplant uygulamalarında hekimin uygulama tecrübesi de oldukça önemlidir.
  • İmplant tedavisi sonrasında ağızda ve uygulama alanında ilk gün biraz ağrı ve şişlik olabilmektedir. Bu tür rahatsızlıklar için yazılan ilaçlar düzenli kullanılıp, buz uygulaması ile giderilmesi daha çabuk sonuç vermektedir.
  • Ana dişleriniz ya da implantlarınız fark etmez çok düzenli fırçalamanız gerekmektedir.
Share: