implant diş yaptıranlar

İmplant diş, önceden çıkmış olup yeri bol olan veya çürük olan dişlerinizin yerine yapılan bir protez çeşididir. Cerrahi müdahale ile yapılan implant diş tedavisi, çeşitli aşamalardan geçtikten sonra monte edilmektedir.

Öncelikli olarak implant yaptırmak isteyen hastanın ağız muayenesi yapılmaktadır. Ağız muayenesinde gerekli görülen tahlil ve tetkik sonuçları neticesinde implant yapımının ikinci aşamasına geçilmektedir. Bu ikinci aşama da implant yapılacak dişin ölçümleri yapılmaktadır. Alınan ölçülere göre diş eti dokusunun da uyumlu olup olmadığı tespit edilir. Bu tespitlerin ardından son aşama olan yerleştirme aşamasına geçilir. Bu aşamada ise implant yapılacak bölge kesilerek çene kemiğine ulaşılır. Çene kemiğine titanyum vidanın ölçülerinde kademeli olarak yuva açılır. Bu işlem yapılırken hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Çene kemiğine açılan yuvaya titanyum vida yerleştirilerek diş eti kapatılır. Atılan dikişlerin iyileşmesi ve titanyum vidanın kemikleşmesi için yaklaşık olarak üç ay süre ile hasta bekletilir. Üç aylık sürenin ardından porselen ve zirkonyum diş monte edilir.

İmplant diş yaptıranlar, tedavilerinin ardından ağız ve diş temizliğine önem göstermelidir. Tedaviyi yapan doktorların tavsiyelerini dikkate alarak, yapılan protezin ömrü uzatılmış olur. İmplant yaptıracak olan hastaların dikkat etmesi gereken hususları bulunmaktadır. En önemli detay ise implantın yapacak olan doktorun tecrübeli ve uzman olması gerekmektedir. Hatalı olarak yerine takılan implant ilerleyen dönemler de sıkıntıya yol açmaktadır. Uzman doktorların yapacakları cerrahi müdahale esnasında hijyenik ve steril bir ortam olması gerekmektedir. Basit gibi görünen bu cerrahi müdahale sonrasında bir takım sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.

Titanyum vidanın üzerine yapılacak olan dişin kaliteli olması gerekmektedir. Uzun süre boyunca ağzınızda kalacak olan bu dişin sağlam olması ağız sağlığınız açısından büyük önem arz etmektedir. Diş tedavilerinin arasında sıklıkla ve önerilen implant diş tedavisi dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken bir konudur. Mutlak suretle uzmanların yapacağı bu diş tedavisinde kronik hastalığı olanların kendi doktorlarına başvurarak oluşabilecek sorunlar hakkında bilgi almaları gerekmektedir. Hastalıklarının getirilerine göre implant diş tedavisi görebilir mi? Göremez mi? Gibi soruların cevaplarını alabilirler.

Share: