Kelime anlamı olarak nakletmek manasına gelmekte ve tıbbi bir terimi ifade etmektedir. İmplant kelimesi, tıbbın diğer birimlerinde kullanılsa da günümüzde en çok diş hekimliği alanında kullanılmakta ve diş eklemesi olarak ta bilinmektedir.

İmplant diş; canlı olan diş köküne, titanyum elementinden yapılmış bir vida olarak tanım almaktadır. Estetik amaçla kullanıldığı gibi, tıbbi gereksinimler sebebi ile de kullanılmaktadır.

Belli bir neden bağlı olarak ya da olmayarak diş kayıpları yaşanmaktadır. Hareketli protez kullanamayan ya da kullanmak istemeyen hastalarda yapılan bir uygulamadır. Tüm dişlere uygulanacağı gibi, bazen iki ya da üç diş yerine bir implant diş te yapılabilir. Maliyet olarak diğer protezlere oranla biraz pahalı bir uygulama. İmplant diş yaptıranların öncelikle bir bekleme süresi vardır. Ön hazırlık gerektiren uygulama oldukça uzun ömürlü ve sağlık açısından herhangi bir sıkıntı yaratmamaktadır. İmplant diş yaptıranlar, öncelikle bu dişleri kendi ana dişleri gibi kabul etmeli, diş kontrol ve bakımlarını ihmal etmemelidirler.

İmplant diş yaptıranlar, yaptırmadan önce araştırma yapılmalıdır. Hekim tecrübesi uygulama safhasında oldukça önemlidir. İmplant uygulama esnasında herhangi bir komplikasyon gelişmemekte, implant dişin de vücuda herhangi bir reaksiyonu gözlenmemektedir.

İmplant dişlerin, önce titanyumdan yapılan vidaları, eksilen diş alanının üzerine, lokal anestezi altında açılan bir kesi le birleştirilmesi aşamasından başlanmaktadır. Yerleştirilen titanyum vida bir süre bekledikten sonra kemik bir yapıya bürünmekte ve orada diş kökü gibi sağlam bir alan oluşturmaktadır. Oluşan bu alan üzerine sonra uygun şekilde ölçü alınmakta ve protez diş uygulaması yapılmaktadır. Yapılan uygulamalar sonrasında, diş çekimi sonrasında oluşan ağrı ve şişlikler görülebilmektedir. Bu durumda hastaya şiş alana buz uygulanması tavsiye edilmekte ve ağrı kesici ilaçlar yazılabilmektedir. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu uygulama uzun ömürlüdür.

18 ile 99 ya da daha üzeri yaş gruplarına implant diş takılabilir. Hekimler 18 yaş altında bulunan çocuklara kemik yapılarının gelişme süresinde olması sebebi ile çok fazla uygulama yapmamaktadırlar. Ama bazı durumlarda daha küçük yaşlarda bulunan hastalarda bu uygulama yapılabilmektedir. Genel manada çok fazla şikâyet getirmeyen bu uygulamada esas olan, diş ve diş eti bakımları ve mutlak surette fırçalama işlemleridir.

Share: