İmplant son yıllarda tercih edilen diş tedavi yöntemlerinden birisidir. Gelişen teknoloji ile her yaştan insana uygulanabilen bir yöntem olması sebebi ile tercih edilen bir diş tedavi uygulamasıdır. İmplant kelime olarak vücuda zarar vermeyen cansız dokuların, canlı dokulara yerleştirilmesi olarak ifade edilebilir. Diş hekimliği alanında kullanılan dental implant ise eksik olan diş ya da dişlerin yerine titanyum vida yerleştirilmesi ile yapılan bir tedavi seçeneğidir.

İmplant diş yapımı ne kadar sürer konusunda net bir zaman belirtmek oldukça zordur. Bu süreç tamamen hastanın uygulamaya devamı ve uygulamaya vücudun verdiği tepkiler ile belirlenebilecek bir eylemdir. İmplant diş yapımı ne kadar sürer sorusuna kabaca bir cevap vermek gerekir ise 2 ile 6 ay kadar sürebilmektedir.

İmplant diş yapımı ön hazırlık gerektiren, cerrahi müdahale içeren bir yöntemdir. Tek diş yapımı ile çoklu diş yapımları arasında farklı zamanlar geçebilmektedir. İmplant diş yapımı ne kadar sürer konusuna ilaveten ne kadar maliyet getirir sorusu da pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu soruların tüm cevapları ilgili klinisyen ya da diş hekimi tarafından yapılacak muayene sonrası söylenebilir.

İmplant diş uygulamasında bekleme süresini, çene kemiğine uygulanan titanyum vidaların, kemik tarafından absorbe edilerek, tanınması ya da kabul edilmesi süresi beklenir. Eğer uygulama derin bir müdahale ile yapılmış ise süreç 6 aya kadar uzayabilir. Ama basit bir müdahale ile gerçekleştirilmiş ise iki ya da dört ay kadar bir sürede tamamlanabilir.

Değişen çağ ile birlikte tıbbi alanda teknolojide oldukça ilerlemiştir. Bir dönemler takma diş olarak ifade edilen protezler dahi yokken, bugün artık vidalama teknikleri ile sağlığa hiç bir zararı olmayan malzemeler kullanılmaya başlandı.

İmplant diş yaptırmak isteyenlerin öncelikle bir uzman diş tabibi tarafından değerlendirilmesi, uygun görülmesi halinde devam edilmesi gerekir. Gayri resmi kuruluş ya da kurumlarda yapılacak ucuz gözüken uygulamalar ciddi manada kayıplara ve sağlık noktasında acıklı sonuçlara sebebiyet verebilir. İmplant uygulamaları zararsız uygulamalardır ve hemen hemen herkese yapılabilecek bir tedavi yöntemidir. Doktor kontrolleri ile ve önerileri dahilinde çok uzun yıllar kullanım ömürleri vardır.1

Share: