İmplant farklı sebeplerden ötürü kaybedilen dişlerin yerine yeni dişler oluşturmak üzere, çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köklerine verilen addır. İmplantın kullanımı, temizliği ve işlevselliği son derece rahattır yanı sıra implant seneler boyu kullanılabilecek güçte yapay dişlerdendir. İmplant diş takılması neticesinde Ağzınızda kullanım esnasında implant bulunduğunu hissetmez ve kendi dişleriniz niteliğinde performans sağlayan yapay dişler gibi kullanabilirsiniz. Ağzınızın dokusunda en uygun biçimde yapılır ve gerek estetik açıdan gerek dışarıdan sergilediği görüntü bakımından da son derece natural ve düzgün görsel sergiler.

Yanı sıra implant kullanımının bir başka faydası da, sadece hasarlı, çürük ya da kırık yani şikayetçi olduğunuz tek diş kayıplarında, bu diş üzerinde uygulama yapılabilmesidir. Oysa ki köprü veya damak gibi uygulamalarda hal böyle olmayacaktır. Zira köprü uygulaması için yanda bulunan dişte kesilmekte yani yarı yarıya kaybedilmektedir. Hele damak mecburiyetlerinde, tüm alt ya da tüm üst dişlerin çekimi gerekir. Böylece de sağlam olan bir sürü dişinizden olacaksınız demektir. Yanı sıra damak yaptırdığınız zaman ağızda vurma, kayma, yerine tam oturamama, sürekli yerinden çıkma ve damak kapatıldığından, tam da tat alamama gibi sorunlar yaşarsınız. Oysa ki az önce de bahsettiğimiz gibi, implant olayında bu sorunların hiç biri görülmez.

Diş uzmanlarının açıklamalarına göre, içinde yaşadığımız 21. Yüzyıl implant çağıdır ve gün geçtikçe de gelişen teknolojilerinde verdiği imkanlarla, implant teknolojileri gün geçtikçe geliştirilmektedir. İmplant kullanıcılarını da bazı dikkat etmesi gereken noktalar vardır elbet. Zira implant kullananlar ağız hijyenine dikkat etmeli, fazla alkol-sigara ve kahve tüketmemeli, kemik problemi yaşıyorlarsa implant yaptırımı öncesi bu problemlerini halletmelidirler.

Diş uzmanları tarafından diş kaybetmeye yönelik hasta profillerinde, diş kaybını önlemek üzere başlatılan implant çalışmaları, aslında 1960 yılından beri üzerinde çalışılan projelerdendir. Ülkemizde halk arasında vidalı diş olarak ta tabir edilen implantın en kötü avantajı fiyatının biraz yüksek olmasıdır. Ama implant malzemelerinin ithal olması nedeni, her ağız ve çene yapısına göre farklı malzemeler kullanımı sebebi ve implant uygulaması yapan diş doktorlarının uzun eğitimler alması sebebiyle, implant diş fiyatları yüksek olmaktadır. Fakat uzun seneler rahatça bozulmadan kullanım avantajları sağlayan implantların, zaman içinde sizde nasıl ekonomik avantajlara döndüğünü fark edeceksiniz.

Share: