implant diş nedir

Diş sağlığı insan vücudu için çok önemlidir. Çürük diş veya ağızda ki eksik diş sindirim sisteminden kalbe kadar birçok organımız etkilemektedir. Gelişmekte olan teknik imkânlar ile insanın kendi ana dişini aratmayan protezler yapılabilmektedir. İmplant ağzında dişi olmayan kişiler içim oldukça başarılı bir tedavidir. Bu teknik ile yeri boş alan dişe öncelikle yapay bir diş kökü uygulanır. Ana malzemesi titanyum olan implant o boşlukta diş kökü olarak tutunmaktadır. İki veya üç ay gibi bir sürenin sonunda çene kemiğine tam uyum saplayan implant üzerine artık arzu edilen kaplama yapılabilme imkânı mevcut olmaktadır.

Bu tedavi oldukça uzun ömürlü ve kullanışlıdır. İnsan yaşamına bilim sayesinde giren implant uygulaması hastayı psikolojik olarak da rahatlatmaktadır. Çünkü bu uygulama hastanın ağız bakımını düzenli yapması, gerekli özeni göstermesi ve doktor kontrollerine düzenli gitmesi sonucu oldukça uzun yıllar problemsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. İmplant uygulamasında kişinin gelişimini tamamlamış bir birey olması yeterlidir. Bunun dışında bir yaş engeli yoktur. İhtiyaç duyulan her yaş grubuna uygulanabilmektedir. İmplant tedavisi asla acı veren bir uygulama değildir. Kişinin ve doktorun tercihlerine göre lokal anestezi ile yapılabilen bir tedavi olduğu gibi genel anestezi ile de yapılabilen bir tedavidir. Bu tamamen doktor ve hasta tercihine bağlıdır. İşlem esnasında acı duymayan hasta işlem sonrasında da doktor tarafından belirlenecek olan ağrı kesicileri kullanmaktadır.

İmplant diş nedir?

İmplant diş ne kadar süre kullanılabilir gibi konularda diş hekimleri hastayı bilgilendirici açıklamaları basında, sağlık programlarında veya sosyal medyada yapmaktadır. Hastaların bu konudaki endişeleri teknik gelişmelerle yerini rahatlığa bırakmaktadır. Son otuz yıldır sürekli iyiye doğru bir yenilenme grafiği gösteren implant hastanın yaşam kalitesini arttırmakta ve ana dişini asla artmamaktadır. Küçük bir cerrahi müdahale ile yapılan tedavi sonucu hasta uzun yıllar oldukça rahat yaşamaktadır. Boş olan dişin yerine yerleştirilen titanyum içerikli madde çene kemiğine uyum sağlaması durumunda yapay diş kökü elde edilmiş olmaktadır. Diş hekimlerinin implant uygulaması yapılan hastaların memnuniyetleri ve sağlıklı yaşamları takip edilmiştir.

Share: