implant diş yerleştirme

İmplant, diğer diş protezlerine göre daha sağlıklı ve daha kullanışlıdır. Diş implantı yapılmasında işlemler üç aşamada yürütülmektedir. Hasta öncelikle muayene aşamasında belirli tahliller ve testlerden geçmektedir. Bu aşamada herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı sürece ve hastanın herhangi bir rahatsızlığı olmadığı sürece ikinci aşama olan planlama aşamasına geçilir. Bu aşamada ise implant yapılacak bölgenin dokusu incelenir, bu aşama da dişin ölçümleri yapılır. Hasta bu aşamayı da geçtikten sonra son olarak implantı yerleştirilmesi aşamasına geçilir. Bu aşamada implant’ın yapılacağı yer kesilir, ardından kesilen yere dişin yuvası açılır. Belirlenen ölçülerde açılan bu yuvaya implant yerleştirilir. Yerleştirme işlemi bitirildikten sonra hasta üç ay kadar bir süre ile bekletilir. Üç ay sonra diş yerine monte edilir.

İmplant diş nasıl takılır?

İmplantın tercih edilmesi sebepleri arasında dayanıklı ve uzun ömürlü olması bulunmaktadır. İmplant, insan vücuduna tamamen uyumlu olan titanyum vida ve o vida üzerine gelen abutment ile birleştirildikten sonra kron yapılır. Porselen veya zirkonyum olarak tedavi bitirilmiş olur. Ana dişin yapmış olduğu görevi yapabilmek için titanyum vida çene kemiğine uyumlu olarak yapay bir diş kökü görevini üstlenmektedir. Bir dişe veya birden fazla dişlere uygulanabilmektedir.

Cerrahi bir operasyonla monte edilen implant, hastanın öncelikli olarak cerrahi müdahaleye hazırlanması ile başlamaktadır. Lokal anestezi yapılarak cerrahi müdahale gerçekleşir. Cerrahi müdahale esnasında, diş eti kesilerek açılır. Kesilen diş etinin içerisinden çene kemiğine ulaşılır. Ardından çene kemiğine küçük çaplı delik açılır. Açılan bu delik, yavaşça genişletilir. Daha önceden ölçümü alınan dişin ebatlarına uygun olarak titanyum vida ölçüsünde delik genişletilir. Delik açılması ve genişletilmesi esnasında, yavaş hareket edilmelidir. Olası travma tik sıkıntılar nedeni ile aşamalı olarak delik genişletilir.

Açılan bu deliğe titanyum vida yerleştirilir. Yerleştirilen vidanın ardından kesik olan yer kapatılır. Dikilerek kapatılan dişeti yaklaşık 3 aylık bir süre bekletilir. Bu 3 aylık süre içerisinde implantın kemikleşmesi ve müdahale yapılan bölgenin iyileşmesi gözlemlenir. Bu sürenin ardından koruyucu vida çıkarılarak, porselen veya zirkonyum dişin montesi yapılır. Tedavi bitirildikten sonra uzman doktorların tavsiyelerine uyulur.

Share: