İmplant diş toplumda yeni yeni bilinen bir uygulama olduğu için henüz fazla tercih edilir değildir. İnsanlar bu teknik hakkında bilgilendiklerinde ise akıllarında daha fazla soru işareti oluşmaktadır. İmplant diş nasıl takılır diyerek merak edip yaptıkları araştırmalar sonucunda karşılarına çıkan sonuçlar yüzünden biraz korkmaktadırlar. Çünkü implant diş takma işlemi görüntü itibari ile diğer yöntemlerden daha zor gibi görünmektedir. Bu nedenle insanlar klasik yöntemleri tercih etmeye devam etmektedirler.

Peki, insanları bu kadar korkutan ve implant diş nasıl takılır dediklerinde yaptıkları araştırmalarda karşılaştıkları ve korktukları durumlar nelerdir? Bunu anlamak için implant dişin yapılış aşamalarını başından itibaren incelemek gerekir.

İmplant Diş Nasıl Takılır ve insanlar bu işlemden korkmakta haklı mıdırlar?

İmplant diş yapma süreci öncelikle çürüyen dişin yerinin ve hangi diş olduğunun belirlenmesi, bu dişin etinin bulunduğu bölge ile diş kökünün uzandığı yere kadar yani çene kemiğine ulaştığı yere kadar olan bölgenin uzunluğu vs. gibi ölçümler yapıldıktan sonra kullanılacak implant vidasının ve implant dişin siparişi ile başlar.

Sipariş edilen malzeme geldikten sonra kullanılacak hasta çağrılır ve öncelikle implant dişin vidasının çene kemiğine monte edilmesi işlemine geçilir. Bu vidanın çene kemiğine monte edilmesi süreci ise şöyledir. Bu işte kullanılan matkap benzeri ancak sırf bu iş için üretilmiş küçük uçlu makineler kullanılmaktadır. Bu makine sayesinde açılan diş etinin arasından çene kemiğine ulaşılarak çene kemiğinde sipariş ettiğimiz ve hastada kullanılacak vidanın vidalanabileceği şekilde delik açılır. Bu delik açılırken vidanın vidalanabileceği şekilde açılmaktadır.

Delik açıldıktan sonra vida bu deliğe vidalanmaktadır. Vidalama işlemi bittikten sonra çene kemiğine ulaşmak için açılan diş eti vidanın üzerinden dikilerek kapatılır. Diş eti belirli bir zaman geçtikten sonra kendisini onarır ve vidanın üzerinden kaynayarak yara iyileşmiş olur. Bu işlemden sonra diş eti bu deva sadece vidaya monte edilecek olan implant dişin monte edilebileceği kadar yeniden açılır.

Açılan delikten diş vidaya monte edilir ve dişin etrafı diş etinin altı uygun madde ile gerekirse doldurularak diş desteklenir ve bu maddenin üzerinden diş eti yeniden dikilerek kapatılır.

Share: