Diş implantı, çene kemiğine yerleştirilen kemik dokusuyla uyumlu yapıda olan yapay diş kökleridir. Diş implantları kaybedilen dişlerin yerini almak üzere, daha estetik bir görünüm sağlar. Hareketli protez kullanımından kaynaklanan problemler, diş implantları ile aşılmaktadır. Diş implantları, sert ve kuru yiyecekleri sorunsuz yemeyi sağladığından tercih edilebilmektedir. Diş implantları, köprü tedavisine alternatif olarak kullanılan bir yöntemdir.

İmplantların ekimi her yaştan kişiye uygulanabilir. Ancak çocuklarda ve kemik gelişimini tamamlamamış bireylerde implant uygulaması yapılmamaktadır. Buna karşılık kemik erimesi olan kişilerde dahi implant uygulaması yapılabilmektedir. İmplantların ekilme işlemi kısa sürede yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası birkaç gün dinlenme süresi sonunda işinize geri dönebilirsiniz. İmplant işlemi, anestezi gerektiren bir işlemdir. İmplant ekimi yapılacak olan bölgede lokal anestezi veya genel anesteziyle bu işlem uygulanabilir. Ancak, rutin olarak uygulanan bir prosedür olsa da bazı komplikasyonları olabilmektedir. İmplant ekimi sonrasında ameliyat bölgesinde şişme, morarma, boğazda kuruluk gibi şikayetler oluşabilir. İmplant ekimi sonrasında hasta, birtakım ağrılar duyabilir. Bu ağrılar, kişiye ızdırap verecek ölçüde değildir. Çoğunlukla 1-2 günlük ağrı kesici kullanımından sonra ağrılar oluşmamaktadır. İmplant ekimi sonrasında implantın çene kemiğiyle kaynaşması en az 3 aydır. İmplantın kemikle kaynaşması sağlandıktan sonra, protezin ekilmesi yapılabilir..

İmplantların ömrü yaklaşık 30 yıldır. Ancak implantların ömrünü etkileyen birtakım unsurlar bulunmaktadır. Kullanılan implantın markası, çeşitliliği implant ömrünü etkileyebilir. Ayrıca, implantlar da doğal dişlerimiz gibi hassas yapılara sahip olduklarından dolayı, ağız hijyenine önem verilmesi gerekmektedir. Ekilen implantın, yüzeysel olarak uygunluğu implantın başarısını etkilemektedir. Ayrıca doktorun bilgi ve deneyimi de son derece önemlidir. İmplant ekiminden sonra düzenli aralıklarla hekim kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. İmplant ekimi teknolojisinde implant ekimi ile protezin eklenmesi süresini kısaltma yönünde ar-ge çalışmaları yapılmaktadır.

Share: