İmplant Diş

İmplant Diş Kaç Günde Yapılır?

Dişler sadece estetik açıdan değil, beslenme ve konuşma yeteneklerinin kullanımı açısından da oldukça önemlidir. Çeşitli nedenlerden ötürü insanlar diş sağlığı sorunları yaşayabilirler.

Her insanın ve hayvanın yaşamlarının ilk bir yılında süt dişleri çıkar ve beslenmek için çiğnemeye başlanır. Ayrıca konuşmak için de gerekli olan dişler, kelimeleri telaffuz etmemizi bile etkilerler. Bir süre sonra süt dişleri dökülerek, yerine kalıcı dişler çıkmaya başlar. Kalıcı dişlerin sağlıklı bir şekilde faaliyet göstermesi için, günde en az 2-3 defa fırçalanması, diş ipi kullanılarak temizlenmesi gerekir. Bazı insanlar diş konusunda çok şanslıdır ve genetik eğilimlerin de etkisiyle sorunsuz ve kusursuz dişlere sahip olurlar. Bir kısım insanlar ise, o kadar özen göstermelerine rağmen diş kaybı yaşarlar. Çürük sorunuyla başlayan diş kayıpları, dişin kökünün zayıflaması ile damaktan ayrılır ve dişsiz kalınır. Bu kayıplar hem estetik görünümü bozar hem de beslenme ve konuşma bozukluklarına neden olurlar. Dişteki çürüğün erken tedavisinde dolgu gibi uygulamalar yapılarak dişin kurtarılması sağlanmaya çalışılır. Diş tedavisinde ilk amaç, dişin kökünden ayrılmaması ve çürüğün durdurulmasıdır. Ancak her zaman başarılı olmayan bu tedavi sonucu kaybolan dişleri, yerine koymak gerekir.

Bunun için implant yöntemi uygulanır. İmplant, yüzyıllardır kullanılan bir yöntemdir ve günümüzde oldukça gelişmiş bir hal almıştır. İmplant diş kökü görevini üstlenen bir çivileme yöntemidir. En sağlam diş protezi çeşididir. İmplantın yerleştiği bölgelere uyum sağlaması ve kemiklerle kaynaması gerekmektedir. Bunun için 1,5 ile 3 ay arasında değişen bir kaynama süresi vardır. Yani implant diş kaç günde takılır diye bir merakınız varsa, bunun cevabı ortalama 2 aydır. Kayıp dişleri implantın üzerine yerleştirmek çok kolaydır. Önemli olan husus, implantın çene kemikleri ile kaynaşması ve doğal ve uzun ömürlü bir protez olması açısından iyi oturtulmuş olmasıdır.

En sağlam ve kalıcı diş protezi implant kullanılan diş protezidir. Oldukça kaliteli malzemelerin kullanıldığı implant, fiyat olarak da oldukça pahalıdır. Çene yapısı dar olanlar için çene cerrahisi uzmanları ile yapılabilen implant uygulamaları, yaptıran kişilerin yüksek bir memnuniyet oranına sahip olmasıyla sonuçlanmaktadır.

Share: