Titanyum ya da zirkonyumdan yapılan implant, halk arasında vidalı dişler olarak bilinir. Bizlerde bulunan diş köklerine benzetilen vidalardan oluşmaktadır. Ağız içindeki kemik dokusuna tutturulmaktadır. Son zamanlarda iri yiv sistemine sahip olan implantlar tercih edilmektedir. Bu yüzden kalite ve sağlamlığı arttıkça implant diş fiyatları farklılık göstermektedir.

2016 Yılına ait implant diş fiyatları 1250 TL ile 400 TL arasında değişmektedir. (Örneğin, Alman Nano Höchst implant: 1250 TL, Güney Kore Biogenesis Aticon implant: 1000 TL, Zirkonyum diş implantı: 400 TL)

Ülkemizde birçok implant markaları bulunmaktadır. Almanya, İsviçre, Güney Kore, İtalya, Amerika hatta Türkiye üretimi implantlar bile bulunmaktadır. Kalite açısından en iyi implantlar Alman, Amerikan ve İsviçreli implantlardır ve diğer implantlara göre fiyatları daha pahalıdır. Pahalı olmasının sebebi, daha gelişmiş bir teknoloji ile üretilmesi, vidaların kemiğe daha çabuk kaynaması, implant abutment bağlantı özelliğinin olması, firmaların devamlı üretim yapması, ihtiyaç halinde tedarik etmede sorun yaşanmaması gibi etkenleri sıralayabilir.

Ayrıca implant diş fiyatları gideceğiniz doktorun kalitesine göre de farklılık gösterebilir. Mesela hayatında hiç implant yapmayan bir hekimle, alanında uzman ve birçok kere implant yapmış bir hekimin alacağı implant fiyatları da farklılık olabilir. Bunun haricinde yapılan muayene esnasında fiyatlara etki eden daha başka birçok faktör de vardır. İmplant yaptıracak hastanın hikâyesinden tutun da, hastanın çene yapısına, implantların markası ve kalitesine, diş hekiminin tecrübesine ve yapılacak implantların tedavi süresine kadar fiyatlara etki eden faktörler bulunmaktadır.

Özellikle belirtmekte fayda var, eğer dişinizin çekilmesi gerekiyorsa bu çürük olduğu için çekilsin. Yâda dişinizde sürekli gelişen dişeti probleminden dolayı çekilsin. Onun haricinde dişte akut bir enfeksiyon yoksa dişi çektirip, çekilen yere implant yaptırmak en doğrusu. Çünkü Diş çekildikten sonra o bölgede kemik erimesi olacağından yapılacak implant işlemi için uzunca bir süre beklenmemelidir. Paget hastalığı olanlar, tedavi amaçlı fazla dozda ışın almış olanlar, şekeri çok yüksek seviyede olanlar için yaptırdıkları implantın başarısız olma riski fazladır. Aman dikkat. Diş hekiminizle bu konu hakkında konuşmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

İmplantı, son zamanlarda ne kadar kolay olduğunu dile getirenler olsa da, bana göre gerçek bir mühendislik ve tıp bilgisi gerektiren zor işlerden birisidir.

Share: