Dişlerimiz olmasaydı yanaklarımı ve dudaklarımız içe çöker, olduğumuzdan daha yaşlı bir görünüm kazanırdık. Böyle bir durumda beslenmede de zorluk çekerdik. Dişlere ne kadar iyi bakılırsa bakılsın herhangi bir yaşta sigara kullanma, diyabet, beslenme eksikliği, kemoterapi almak, kaza geçirmek gibi nedenlerle diş plakları, diş eti sorunları, diş çürükleri ile karşılaşılıp dişlerin çekilmesi gerekebilir. Bir ya da daha fazla eksik dişle yaşamak kolay olmasa gerek. Kaybedilen dişler estetik sorunlardan başka çene kemiklerinde erime gibi olumsuz etkilere de yol açar. Diş hastanelerinde ve kliniklerde her türlü sorun gelişmiş teknolojinin de yardımıyla çözülebilmekte, hastalar eski sağlığına kavuşturulabilmektedir.

Eksik Dişlere Çare

Eksik dişlerin alternatifi köprüler ve protez dişlerdir. Yirmi yıldan daha uzun zamandır bu alternatiflere implant da eklenmiştir. Diğer iki alternatife göre hastalara büyük bir konfor sağlayan implantlar yüzün güzel görünmesini de desteklemektedir. Alt ya da üst çene kemiğinin içine yerleştirilen yapay diş köklerine implant adı verilmektedir. Başarı yüzdesi % 98’lerde olan diş implantları titanyum gibi değerli bir maddenin alaşımlarıyla üretilmektedir. İnsan vücudu bu maddeyi yabancı bir cisim gibi görmemekte ve reaksiyon vermemektedir.

Tam Dişsizlikte Büyük Konfor

Diş implantları tek dişe veya birden çok diş eksikliğinde uygulanabildiği gibi tam dişsizlik durumunda da uygulanabilmekte ve hastaların hayatını daha konforlu hale getirmektedir. İmplant takılabilmesi için en uygunu hastanın kendi doğal çene kemikleridir. Ancak kemik yapısı yeterli görülmeyen hastalara özel tekniklerle kemik ilavesi yapılarak iyileştirme sağlandıktan sonra implant kök takılabilir. Bu yolla uygulanan implantların ömrü biraz kısalmakta, başarı oranı da düşebilmektedir.

İmplant Diş Tedavisi Süreci

İmpant kök ekimi fazla uzun sürmese de 3–4 ay çene kemiğe iyice uyum göstermesi beklenir. Daha sonra protezler hazırlanıp 10–15 gün içinde yerine takılır. Hiç dişi olmayan birine çenelere 8 tane implant yerleştirilmesi yeterli olmaktadır. Üzerine tam diş protezi yapılarak yerlerine oturtulur ve hasta yepyeni, sağlam dişlerine kavuşur. Kusursuz, inci gibi yan yana dizilmiş dişlerle gülebilmek, besinleri rahat rahat çiğneyebilmek büyük bir keyiftir.

İmplantlarda Fiyat Belirlenmesi

Birçok implant markası bulunduğundan ve ithal edildiğinden implant protez diş fiyatları yüksektir. Fiyatlar üzerinde doktor, malzeme kalitesi ve işlemin uygulandığı kliniklerin de rolü bulunmaktadır.

Share: