Teknolojik gelişmelere paralel olarak tıp da gelişmektedir. Kaydedilen ilerlemeler tıpta da kullanılınca doğal yolla tedavisi ya da telafisi mümkün olmayan sağlık sorunları tedavi ve telafi edilebilir duruma gelmiştir. Tıp ta kullanılan implantlar da buna örnektir. İmplantlar insan vücudundaki herhangi bir uzuv telafisi için olabileceği için olabileceği gibi dişler için de kullanılabilir.

Diş Hekimliğinde Yapılan Uygulama Türleri

Kaybedilmiş dişler için yapılan uygulamada implant çene kemiğine açılan boşluğa yerleştirilir. Kapağı kapatıldıktan sonra üç ay süre ile çene kemiğine yerleşmesi ve kaynaması beklenir. Üç ay sonra da diş istenen renk skalasına uygun olarak hazırlanır. Kapak diş eti yakılarak açılır. Diş yerine vidalanır. Şu an bilinen ve uygulanan klasik implant metodu bu şekildedir. Tabi bu hazırlıklar yapılırken implantın herhangi bir sinire temas etmeden yerine oturtulması gerekmektedir.

Herhangi bir sinire temas ederse insan yüzünde ömür boyu kalacak bir uyuşukluk hissi duyabilir. Bu durumu önlemek için renkli filmler çekilerek uygun implant yeri implant diş doktoru tarafından tespit edilir. Ortodonti de bu kuruluşun çalışma alanlarından biridir. Üzerinde çalışma yapılan konular bahsedilenlerin yanı sıra çene problemleri, eklem sorunları, yirmi yaş dişleri, gömülü dişler gibi konulardır.

Porselen dişler ve implant uygulamaları da buradaki profesyonel ekibin çalışma konularına dahildir. Burada ekipte implant diş doktoru da bulunmaktadır. İmplant artık yaygın olarak diş hekimliğinde de kullanılan bir kavram olduğundan implant diş doktoru sayısı da yavaş yavaş artmaktadır.

İmplant için Kullanılan Farklı Seçenekler

İmplant olarak kullanılan malzemeler insan vücuduna uygun olarak seçilmektedir. İnsan vücuduna uyum sağlamayan materyallerin kullanılması mümkün gözükmemektedir. Aslında bazı insanların vücut yapıları hassas olduğu için normal implantları da kabul edememektedir. İmplant olarak yapılan dişler arasında zirkonyum da malzeme olarak kullanılan bir çeşit olmaktadır.

Oldukça sağlam ve dayanıklı olup fiyat olarak biraz daha diğer versiyonlardan yukarıdadır. Ne kadar kaliteli olursa olsun netice itibariyle implant malzemeler de insan vücudu için bir yabancı nesnedir. Bu bakımdan her konuda olduğu gibi ağız sağlığında da doğal olan ile yaşamımızı sürdürmek en iyisi olacaktır.

Share: