İmplant, eksik olan dişlerin işlevini ve estetiğini yeniden sağlamak için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür.

İmplant diş bakımı üç aşamadan oluşur. Bunlar sırasıyla, muayene, planlama ve implantın yerleştirilmesi, yani cerrahi operasyon aşamalarıdır. İlk olarak hastanın genel sağlık durumu test edilerek, ağız muayenesi yapılarak röntgenler çekilir. Hastanın ağız sağlığı alışkanlıkları ve ağız sağlık durumu tespit edilir. Eğer yapılan bu işlemler sonucunda hastanın kemik yapısında bir yetersizlik tespit edilirse kemik kalınlaştırma işlemi yapılması gerekir. Bu işlem implant diş bakımı süresinin uzamasına neden olabilir.

İkinci aşamada ise implantın yapılacağı bölgenin dokusuna bakılır, muayene edilir bunun sonucunda hastanın durumu implant tedavi yöntemine elverişli ise implantın çapı belirlenir. Sonrasında üçüncü aşamaya yani operasyon aşamasına geçilir. Diş eti açılarak burada bir yuva oluşturulur ve implant buraya yerleştirilir.

Diş implantı yapılırken genelde lokal anestezi kullanılır. Fakat duruma veya hastanın tercihine göre genel anestezide kullanılabilir. Lokal anestezi ile genel anestezinin birbirinden farkı ise lokal anestezide hastanın bilinci yerindeyken genel anestezide hasta uyutulur. İmplantın en büyük avantajı diğer yöntemlere göre çok daha sağlam rahat ve güvenilir olmasıdır. Tek başına bir yapı olmasından dolayı herhangi bir yerden destek almaya ihtiyacı yoktur ve bu sebeple diğer dişlere de hiç bir zararı dokunmaz.

İmplant diş tedavisinin bir diğer faydası ise; damak olarak bilinen yaşlı hastaların kullandığı hareketli protezlere ürettiği çözümlerdir. Bu protezlerin kullanımı zor olduğundan dolayı altlarına yiyecek artıkları kaçabilir ve bu durum ağız temizliği için sürekli bir çaba gerektirir. Çiğneme fonksiyonları zayıftır ve his kaybı oluşturduğu için kullananlara sürekli zorluk çıkartmaktadır. Fakat günümüzde bu hareketli protezlerin yerine sabit protezler yapılabilmektedir. Bu protezler implantların üzerine yapılır ve geleneksel protezlerin ortaya çıkardığı sıkıntıları tamamen ortadan kaldırmıştır.

İmplant diş bakımı hiç dişi olmayan hastalarda dahi eğer yeterli çene kemiğine sahiplerse kalıcı olarak çözümler üretebilmektedir. Bu şekilde yapılan protezler doğal diş gibi olduğu için sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

İmplant diş yaptırmak diğer bildiğimiz tedavi yöntemlerine göre biraz daha maliyetli olmak ile beraber orta ve uzun vadede baktığımızda bunu kendimize yaptığımız bir yatırım olarak görmekte fayda var. Çünkü diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha uzun ömürlü bir tedavidir.

Share: