Hayatımızın şartları veya doğuştan olabilecek kusurlar, sonra da oluşan birçok sebepler ya da dış görüntülerini değiştirmek için çenemizde yapılan estetikler ile istediğimiz görüntülere kavuşmak çok kolaydır. Kısa sürede çenedeki yapısal ya da sonradan oluşan birçok kusur sayılacak fonksiyonları çene yapısına uygun estetik seçimleri ile kısa operasyonlarla istediğiniz görüntüye kavuşmak çok kolay çene cerrahisi ne kadar sürer diye merak edenler için çene estetikleri çene yapısına göre değişmektedir.

Çene yapısı ele alınarak yapılacak olan ameliyatlar tek çene bir alt ve üst çene ise üç saat arasında sürmektedir. Çene cerrahilerinde sadece estetik amaçlı değil çenelerde oluşan fonksiyonlar, kist, tümör, travma gibi tedavilerinde kullanılmakta. Çene bozuklukları yüzünden oluşabilecek olan konuşma fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelmekte çenen cerrahileri çoğunlukla ortodonti tedaviler içermekte.

Çene operasyonlarında yapısındaki bozukluklar ele alınarak çenede çene törpülemem ya da kısa çene çeneleri uzatma gibi fonksiyonlarda da bulunmaktadır. Çene cerrahisi ne kadar sürer diyenler için çenedeki değişiklere bağlı olarak yapılan çene büyütme ve çene küçültme ya da çene törpüleme gibi olaylar içerdiği zamanda biraz daha uzamakta hastalar ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesinde bir gün ya da üç günümüzü hastanede geçirmek mümkündür.

Geçirmekte o da herhangi bir sorun yaşanmaması için genelde hiçbir sorunla karşılaşmaz ve ameliyattı korkutulacak bir boyutta değildir. Hastalar birkaç gün sıvı ile beslenerek birkaç gün sonrasında sıvıdan yavaşça katıya geçmekte zor ve meşakkatli bir süreç sizleri beklemekte ama bu sürenin sonunda ise çenedeki bütün siziz rahatsız eden her şeyden kurtulmuş olursunuz. Çene cerrahisi sırasında çene törpüleme ameliyatı; genelde çok uzun ve geniş çenelerde uygulanan küçültme operasyonlarıdır.

Çene operasyonlarında rutin kontrollerden yani istenilen kontrol yapıldıktan sonra işlemler gerçekleşmektedir. Çene cerrahisi ne kadar sürer; yapılan çene cerrahisi müdahalesi sırasında ameliyattaki olanaklar ve müdahale gerektiren operasyonlar yapısına göre değişmekte olan cerrahi müdahaleler bazen iki ve ya üç günü de hastanede kalmayı gerektirmekteki hasta müdahale altına tutularak kontrolleri yapılmaktadır.

Share: