Her kişi gömülü dişlerin halk dilinde 20 yaş dişleri çektirmek zorunda kalmaktadır. Bu dişler ağırlıkla ağızda sürtme problemi yaşatan dişler oluğundan çekilmesi gerekmektedir. Bu diş çoğunlukla 17 ile 25 yaşları arasında sürme vakti olduğundan bu dişlere 20’lik diş denmektedir. Bu 20’lik dişler ağızda herhangi bir sorun yaratmazsa çekilmeyebilirde. Yirmilik dişlerin çekimi için en uygun zamanı 20 ile 30 yaşları arasında çekilmesi iyi olmaktadır. Şayet 40 yaşı üzeri olursa operasyonda sorunlar olabilmektedir. Hem operasyon sonrası iyileşme uzun sürer, bu dönem çok zor olur.

20’lik dişler henüz damağı delmemiş ise dişin çekilmesi daha da zor olan bir operasyon olur. Hele ki bir de bu yirmilik dişler eğikse operasyon daha da zorlaşır. Gömülü diş ameliyatı gibi bu tür operasyon da ilk önce damak neşter kesilerek açılır. Sprey taşına benzer bir alet ile diş özen gösterilerek ikiye bölünür. Sonra bölünen bu parçalardan biri, daha sonra da diğer parçası çekilir. Gömülü diş ameliyatı Bu tür müdahaleleri cerrahi kontrol eşliğinde yapılır.

20’lik diş çekildikten sonra çekim yapılan yerin kuruması ağız içinin nemli olmasından dolayı, kuruması zaman almaktadır. Dişler çekildikten sonra ağız temizliğine çok dikkat edilmelidir. Yoksa enfeksiyon kapma ihtimali nüksedebilir. Asla normal diş çekimine benzemeyen diş ameliyatıdır. Yirmilik dişlerin çekimi diğer diş çekiminden çok farklıdır.

Hele ki bir bu dişin çene kemiğindeki durumu, duruş pozisyonu, mukoza kaplı olması ve büyüklüğünün üzerindeki kemikle kaplı olması bu tür dişlerin çekilmesini zorlamaktadır. 20’lik dişler neden çekilmesi gerekir derseniz; çürük, dişeti apssi, basınç ağrısı, ortodontik amaçlı durumda, protezle ilgili sebeplerde ve kist oluşumunda çekilmektedir. Korkulacak bir operasyon olmasa da her operasyonun olduğu gibi bir risk vardır.

Çene cerrahisi uzmanının yaptığı, cerrah için de hasta için de zor bir süreçtir. Çene yapısına bağlı olarak zorluk derecesi değişmektedir. Önlemenin acısız ve en basit yolu, gelişme döneminde, detaylı bir diş taraması ve basit bir müdahale ile gelişmemiş diş kökünü alarak gerçekleştirilir. İleri dönemlerde diş yapısı bozukluklarının ve çene yapısında doğacak sıkıntıların önüne geçilmiş olur. Sağlık dişler ile sağlıklı yaşam her daim.

Share: