Gömülü diş genellikle sonradan çıkan 20 yaş dişlerinde görülen, dişin sağlıklı bir şekilde dışarı çıkmayarak diş etinin altına kalarak büyümesidir. Gömülü diş sorunlarında şiddetli ağrı, iltihaplanma yeme sırasında sorunlar oluşmaktadır. Gömülü dişler kısa bir operasyonlar alınmakta ve kişinin günlük yaşantısına sağlıklı bir şekilde devam etmesi sağlanmaktadır.

Gömülü diş ameliyatı aşamaları şunlardır:

1- Sorunun tespit edilmesi:

Gömülü diş ameliyatı öncesinde diş doktoru tarafından gerekli kontroller ve tetkikler gerçekleştirilir. Dişin ne kadar bir derinlikte gömülü olduğu, büyüklüğü ve çeneye yaptığı baskı röntgen ile kolaylıkla tespit edilebilmekte ve doktor tarafından uygun tedavi yöntemleri belirlenmektedir. Gömülü diş çok şiddetli ağrılara ve sorunlara neden olmaktadır. Bazı durumlarda gömülü dişler mevcut diş yapısını bozmakta düzensizliklere neden olmaktadır. Diğer sağlıklı dişlere uyguladığı baskı nedeniyle çok şiddetli ağrılar meydana gelmekte ve diğer dişlerin köklerini zedeleyerek ciddi diş sorunlarına neden olmaktadır. Bu nedenle gömülü dişlerin operasyonla alınması gereklidir.

2- Operasyon süreci:

Gömülü diş ameliyatı sırasında hastaya lokal anestezi uygulanır. Operasyon sırasında hastanın bilinci açıktır. Operasyona diş hekimi ile beraber çene cerrahı da gömülü dişin durumuna göre katılabilmektedir. Ameliyat ortalama yarım saat ve 1 saat arasında sürmektedir. Gömülü diş ameliyatında diş eti açılarak, gömülü olan diş bulunduğu yerden gelişmiş tıbbi cihazlar ile kolay bir şekilde alınmaktadır. İşlem sonrasında açılan diş eti uzmanlar tarafından kapatılmaktadır. Hastaya atılan dikişler iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

3- Operasyon sonrası:

Kemiğe gömülü olan diş alındıktan sonra ameliyat sonrasında çene ağrıları ve ameliyat ağrıları meydana gelmesi oldukça normaldir. Ancak hekim tarafından tavsiye edilen ağrı kesiciler ve ilaçlar kullanıldığı zaman bu sorunlar en aza indirilmekte ve kişi sorun yaşamamaktadır. Ameliyat sonunda atılan dikişler iyileşme sürecine göre bir kaç gün sonrasında alınmakta ve kişi hayatına sorunsuz bir şekilde devam etmektedir. Ameliyat sonrasında sadece 2-3 gün hasta yediklerine dikkat etmeli ve ameliyat bölgesine zarar verecek sert besinlerden uzak durmalıdır. Bu süre sonrasında kişi dilediği her besini rahatlıkla ve sorun yaşamadan tüketebilir ve günlük yaşantısına devam edebilir.

Share: