İmplant Diş nedir ve kimler implant diş taktırabilir?

İmplant diş, vidalı diş olarak bilinir. Yani, vidalı olan bir dişin, çene kemiğine monteli vidalı bir köke monte edilmesidir. Çok kolay ve uzun ömürlü olan bu uygulama, döviz üzerinden fiyatlandırıldığı için, biraz pahalı olabilir. Ancak uzun vadede, çok rahat edebilirsiniz. Ergenlik çağına kadar, çocuklar gelişimi sürdürür.

Bütün vücudun gelişimi, ergenlik çağının sonuna kadar sürer. Bu sebeple, çocuk hastalıklarında, bu süreç her zaman için dikkate alınır. Uzman doktorlar, bu gelişimin bitmesiyle, daha sağlıklı sonuçlar alınabileceğini beyan ederler. Gençlerde implant diş, ancak ergenlik çağının sonunda yapılabilir. Bunun sebebi ise, bütün vücut kemikleri ile beraber, çene kemiğinin de gelişime devam etmesidir.

Bu sebeple, çocuklarda yapılacak bir operasyon, ileri ki günlerde operasyonun yenilenmesine neden olur. Bir kaç eksik diş için implant diş uygulaması yapılabileceği gibi, bütün dişler için de implant diş uygulanabilmektedir. 70-80 yaşına kadar implant uygulaması, uygulanabilir. Gençlerde implant diş uygulaması, ihtiyarlara göre daha çabuk iyileşmektedir.

İmplant diş tedavisi

Bu tedavi için öncelikle anestezi yapılır. Şeker hastaları gibi hassas hastalıkları olan kişilerin bu uygulama için mutlaka anestezi yaptırması gerekir. Hassas ve ciddi hastalıkları olmayanların dışında, birçok kişi rahatlıkla implant diş tedavisi yaptırmaktadır. Çene kemiği uygunsuz olsa bile, doku ve kemiklerin güçlenmesi için özel yöntemler uygulanmaktadır. Böylece, her yaştan genç, rahatlıkla bu tedaviye cevap vermektedir.

Operasyon, anestezi sonucunun olumlu olmasıyla başlar. Öncelikle, diş köklerinin, çene kemiğine nakli yapılır. En erken 15 dakika sürer. Çene yapısına göre bu süre uzayabilir. Ancak, diş çekiminden pek bir farkı yoktur. Hatta ağır diş vakalarından kolaydır. Ağrı ise hafiftir ve ilk dönemlerde ağrı kesiciler işini görür. Daha sonra ise, ağızınızda dişleri hissetmeyeceksiniz ve rahat kullanacaksınız.

Önemli bir noktada, Genç implant diş tedavisinden sonra, doktor kontrollerini takip etmektir. Eğer diş ağrıları ciddiyse ve beklenmedik durumlar oluşursa, diş hekimine başvurmak gerekir. Bunun dışında, normal diş bakımını gibi bakıma devam etmek gerekir. Enfeksiyon kapmamak için, ağız ve diş temizliğine devam etmemiz gerekir.

Share: