Çene cerrahisi nedir? Ne işe yarar? Nasıl yapılır? Kısaca bir göz etmek gerekirse eğer. Çene cerrahisi ismi ile korkutsa da bizler için oldukça önem taşıyan bir meslektir. Çene cerrahisi; genel olarak ağızda, çenede olan her detayla ilgilenmektedir. Çene cerrahisi başta ağız ve dişlerde bağlı olan kistler, tümörler yani sıra birçok çene bağlı alanlarda cerrahi müdahale etmektedir.

Bunlar diş ve çene kırıklıkları, ağzın sert ve yumuşak dokularında yapılan düzeltmeler, alt çene eklemi hastalıkları da çene cerrahi müdahale gerektiren olaylardır. Dünyada çene cerrahisi alanında birçok cerrahi müdahalede bulunmuşlar ve başarılı olmuşlardır. Çene cerrahisi ne iş yarar, çene cerrahisi, çeneden olan ilişme yapımına yardımcı olmak ya da ağız ve dişlere bağlı olan tümörleri temizlemek, çenede olan bozuklukları cerrahi müdahale ile yapmak.

Çene yapılarındaki bozukluklar genelde doğum sırasında veya sonradan geçirilen kazalar nedeni ile çenede bozukluklar görülmektedir. Bu bozukluklar cerrahi müdahale ile tekrar dan eski sağlığına kavuşmanız sağlamaktadır. En çok rastlanan vakalar arasında damak, dudak yarıkları görülmekte dünyada çene cerrahisi ile bu alanda kendilerini açmış olan çene cerrahi müdahale sayesinde bu tür sorunlarda başarı cerrahi müdahaleler de başarılı işler çıkarmaktadır.

Çene cerrahisinde alt ve üst çenede ilerde ya da geride konulması nedeni ile çiğneme de zorluklar yaşayan hastalarda ve estetiği de bozulmalar yaşayan hastalarda çene cerrahisi tedavisi görmekte ve tedavisi sonunda eski fonksiyonlarına tekrar geri kazanmaktadır. Çene cerrahisi operasyonu nasıl yapılır.

Çene cerrahisi uygulaması isteğe bağlı olarak ya sınırlı uyuşturma( bölgesel uyuşturulması) ya da genel anestezi ( tamamen bayılma yöntemi) ile isteğe bağlı olarak yapılmakta. Hastalar büyük cerrahi müdahaleler sonrasından hastanede gözetim altına tutulmaktalar.

Çene cerrahisi müdahaleden korkan hastalarda dik çene ya da röntgen gibi geleneksel tanı yöntemleri ile kesin tanı konularak, ameliyat öncesi kesin tanıda yapılmaktadır. Dünyada çene cerrahisi yöntemi ile birçok hasta korkulan çene cerrahisinin korkulması gereken bir müdahale olmadığı görmüş ve gönül rahatlığı ile tedavilerini olup eski sağlıklarına kavuşmuşlardır.

Share: