Ortodontist doktoru, çene ve dişleriniz için tedavi olması gerektiğini ve gelecek yaşlarda karşılaşılacak sorunlara karşı çözümün diş teli olacağını söyleyecektir. Bir insanda çenedeki şekil bozukluğu veya dişlerin yamuk bir hal alması tedavinin nedeni olabilmektedir.

Diş telleri takılırken acı duyulur mu?

Bu konuda hiç ama hiç endişelenmeye gerek yoktur. Ark teller ve braketler takılırken asla insanın canı yanmaz. Diş telleri takılma süresi yaklaşık yarım saate bir yakın zaman dilimidir. Diş telleri takıldıktan sonra kendini garip hissedecek insan olabilir ilk günlerde, ama kısa sürede alışmaya başlayacaktır.

Diş telleri için diş çekilmesi gerekli mi?

Bu durum insandan insana farklılık göstermektedir. Bazı diş teli takımında çene yapısı tüm dişler için yeterli genişliğe sahip olmamaktadır. Dişlerin çene yapısında yeterli bir alana sahip olması için bazen diş çekilmesi söz konusu olabilir. Diş şikâyeti için doktora gittiğinizde doktor bunun hakkında daha çok bilgi verecektir.

Diş tellerinin ağızdaki hissi

Diş teli, takıldığı an ve ilk günler ağızda bir ağırlık, fazlalık hissi uyandırabilir. Ortodontist, hasta ve ailelerine gerekirse ağrı durumunda ağrı kesici kullanın diyecektir. Genel olarak bilinen şey, ortodonti tedavi süresinden sonra kaynaklanmış olan rahatsızlıklar kısa sürmekle birlikte kolay bir şekilde giderilir. Kişi zamanla diş tellerine alışır ve ağzında diş telleri olduğunun bile farkında olmaz.

Yenmemesi gereken şeyler var mı?

Birkaç şey dahilinde her şey yenilebilir. Bunlar yapışkan ve katı veya içinde çok şeker bulunduran yiyecekler diş tellerine ve dişlere zarar verebilir. Ayrıca asitli içeceklerden de kaçınmak büyük bir fayda bulunmaktadır.

Diş teli çürüklere sebep olur mu?

Diş tellerinin çürüklere sebep olacağına dair henüz bir kanıt yoktur. Fakat ağızda bulunan bakterilerin ve yiyeceklerle birlikte tellerin arasıyla girmesi çürümeye sebep olabilir. Ancak iyi bir şekilde temizlendiğinde sorun ortadan kalkar ve çürümeye yol açmaz.

Ne sıklıkla randevu gerekir?

Randevular genellikle hastanın ihtiyacına göre belirlenir. Diş teli kullanmakta olan hastalar 4 ile 8 haftada bir olmak şartıyla muayene çağrılır. Ayrıca duruma göre, muayene sırasında doktor bilgi vererek hastaya daha sık gelip gelmeyeceği hakkında bilgi verir.

Share: