Çoğu insanın sorunlarından olan diş yapısı bozuklarının tedavisi günümüzde mevcuttur. Bu diş bozukluğu problemini çözen kişiler klasik beş yıllık diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra bu konuda dört yıllık uzmanlık yapan kişiler yani ortodontistlerdir ve bu alanın genel adı ortodonti olarak geçmektedir.

Diş ortodonti olarak kabul edilen bu alanın amacı diş ve diş eti sağlığından ziyade yüz ve çene gelişim bozukluklarını düzeltmeyi amaçlar ama asıl amaç olarak ağzın mükemmel bir şekilde kapanmasıdır ve dişlerin diziliminin de uygun olmasını amaçlamaktadır.

Ağız sağlığının bu yönden düzetilmesi hem genel sağlığınızı olumlu etkilerken hem de özgüveninizi arttırır. Diş ortodonti alanında kullanılan bazı aygıtlar vardır bu aygıtları genel olarak şöyle sıralayabiliriz; sabit ortodontik aygıtlar, hareketli apareyler, ağız dışı apareyler, fonksiyonel apareyler ve şeffaf plaklardır. Burada ağız dışı apareyler hastalara ağzın dışından destek dağlarken hem dişlerin yapısını dişleri hareket ettirmek vasıtasıyla düzeltirken hem de çenenin yapısını düzeltir. Fonksiyonel aparatlar da çıkarılıp takılabilen araçlardır lakin sabit olanları da mevcuttur.

Son olarak şeffaf plaklar ise hafif olan bozuklukta tercih edilirken ortodonti tedavisi sonrasında elde edilen sonucu korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Şeffaf plakları hasta kendisi kullanmaktadır, hekimin yardımı olmadan evde takıp çıkarabilmektedir. Diş ortodonti ülkemizde de gelişen bir tedavi yöntemidir, insanlar dış görünümüne eskiden beridir önem vermekte olduğu için dişlerinin yapısını düzeltmek de insanlar için büyük önem taşımaktadır. Dış görünümün yanında sağlık burada daha öne geçiyor elbette ki. Çene ya da diş dizilimi bozukluğu olan insanlar bu işlemi devlet hastanelerinde yaptırabildiği gibi özel kliniklerde de yaptırabilirler ama özel kliniklerde yapılan işlemlerin pahalı olabileceği unutulmamalıdır.

Genel ağız sağlığı konusunda ne kadar dikkat edilmesi gerektiği yıllardır tüm topluma empoze edilmiş bir gerçektir, biz de bu gerçeğe paralel şunu unutmamalıyız ki diş sağlığımız diğer sağlık sorunlarımız gibi ihmal edilmemesi gereken bir sorundur. Tabi ki estetik olarak görünüşü de dikkate almalıyız lakin bunun bir sağlık sorunu olduğunu hiç unutmadan bu tarz işlemleri yaptırırken profesyonel kişilerle çalışmaya özen göstermeliyiz.

Share: