DİŞ KLİNİKLERİ VE DİŞ TEDAVİLERİ

Diş klinikleri hastaların taleplerine, rahatsızlarına göre hastalara hizmet veren ortamlardır. Mevcut polikliniğe muayene veya ağız bakım için başvuran hasta randevu sistemi ile randevu alıp kliniğe randevu saatinde gidebilir. Randevusuz hastalar ise hasta kayıt bürosunda kayıt olduktan sonra hekim seçme hakkı hastaya bırakılarak istenen hekime randevu verilir ve bekleme salonuna yönlendirilir. Muayene sırası gelen hasta hekim odasına alınarak şikâyetleri ve istekleri doğrultusunda hastanın tedavisine başlanır.

Tedavi İşlemlerinde hastaya;

Dolgu yapılacaksa; dolgu dişi çevresine lokal anestezi uygulanır. Diş etinde uyuşma meydana geldikten sonra muayene işlemi gerçekleştirilir. Çekim yapılacaksa; ilgili diş kliniği hekim aracılığıyla hastaya randevu tarihi atar. Bu tarihte gelen hastaya lokal anestezi uygulandıktan sonra yine hasta tam uyuşma gerçekleşmesi için bir süre bekletilir. Gerekli uyuşma işlemi gerçekleştikten sonra diş çekimi yapılır.

Protez Diş: Eğer hasta diş çekilen yere protez diş tedavisi isterse yine çekilen dişin iyileşme süresi göz önünde bulundurularak hekim bilgisi dahilinde diş kliniği tarafından hastaya randevu verilir ve günü ve zamanı gelince protez uygulaması gerçekleştirilir. Protez hatası için veri kayıt personeli protez kaydı oluşturur. SGK tarafından hekim aracılığı ile hasta için protez onayı alınır.

Onay işleminden sonra hastanın bir miktar katkı payı ödemesi gerekmektedir. Katkı payı ödendikten sonra sabit protez için lokal anestezi uygulaması hastaya yapılır ve bir süre uyuşma işleminin gerçekleşmesi beklenir. Eğer protez diş uygulanması için yan dişlerde kesme işlemi yapılması gerekiyorsa ilk kesilme işlemi yapılır.

Ardından protez diş uygulaması için prova gerçekleştirilir. Prova işlemlerinden sonra hastaya sabit protez diş yapıştırıcı madde ile yapıştırılır ve dişin donması beklenir. Donma işleminden sonra hastanın ağız temizlik işlemi yapılıp hasta protez diş ile ilgili bilgilendirildikten sonra taburcu edilebilir.

Hareketli protez ise; hastanın ağız içi ölçüsü alınarak protez diş teknisyeninden randevu alınarak randevu günü tedavi işlemi uygulanır. Parsiyel protezde; hasta için metal döküm için planlama söz konusudur. Planlama sonrası hastaya randevu verilir ve randevu günü tedavi için ilgili diş kliniği tarafından hastaya gerekli işlemler uygulanır.

Share: