Bu yazımızda sizleri bir diş tedavi yöntemi olan diş implant konusunda bilgilendireceğiz. Öncelikle implantın ne olduğu konusunda bilgi vermek gerekirse; diş eksikliğinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Eksik dişin görevini yerine getirmek için çeneye yerleştirilen doğal olmayan diş köküdür.

Şunu da rahatlıkla söyleyebiliriz ki estetik bakımından da oldukça önerilen bir diş tedavisi yöntemidir. Her tedavi de olduğu gibi diş implant tedavisinde de diş hekiminin rolü büyüktür. Güvendiğiniz ve başarılı bulduğunuz bir diş hekimi tarafından yapılan diş implant uygulaması ile uzun ömürlü bir dişe sahip olabilirsiniz. Hatta 45 ila 50 yıllık kullanımı iddia eden implant markaları da bulunmaktadır.

İmplant Her Dişe Ve Her Hastaya Olur Mu?

Başta da belirttiğimiz gibi implant, çene kemiğine yerleştirildiği için öncelikli aranan malzeme olarak uygun kemiğin bulunması söylenebilir. Uygun kemik yapısına sahip olan her dişe gerektiği gibi implant uygulaması yapılabilir. Peki ya her hastaya diş implant uygulaması yapılabilir mi? Bu konuda ise şu ifade daha doğru bir kullanım olacaktır ki; eğer bir hastanın ağız genişliği ve yahut ağız yüksekliği diş implant koşullarına uyuyorsa, evet her hastaya uygulanabilecek bir diş ekimi yöntemidir. Fakat şunu da ilave etmeliyim ki ergenlik çağına henüz ulaşmamış olan hastalarımız bu yöntemi kullanmıyoruz.

Tedavi Süreci Genel Olarak Nasıl İlerliyor?

Bu soruyu yanıtlamadan önce sizleri rahatlatacak bir şey belirtmek isteriz ki diş implant yöntemi sizlere acı vermez. İmplant öncesinde diş hekiminiz sizlere çeşitli sağlık soruları soracaktır. Bu sorular sizin için uygun bir yöntem olup olmadığını tespit etmek içindir. Diş implant ekimi sırasında lokal anestezi yapılır ve sizin acı çekmeniz engellenir. Bu işlem sonrasında oluşabilen ( her hastada görülmeyen) ağrılar da ağrı kesici ilaçlar ile engellenebilir.

Diş implant ekimi sonrasında hemen sabit diş takılmaz, doktorunuz estetik açısından geçici bir diş takılır. Bu sayede implantın yükü azalarak sağlamlığı arttırılmış olur. Bu süreç sonrasında diş hekiminiz sizin için en uygun protezi seçecektir. Risklerinden bahsetmek gerekirse yapılabilecek her cerrahi işlemle aynı oranda riske sahiptir. Tabi ki hasta ağız bakımına dikkat ederek enfeksiyon gibi risk durumlarını yok etmiş olacaktır.

Share: