diş hastaneleri

Diş Hastaneleri Ne Kadar Steril?

İnsanlar diş hastanesi vasıtasıyla muayene olmak için giderken kafalarına şöyle bir soru takılıyor: ‘Muayene sırasında kullanılan aletler ne kadar steril?’

Muayene sırasında kullanılan aletlerin bir kısmı sarf malzeme olarak kullanılır. Bir diğer kısmı ise sürekli kullanılır fakat her hastadan sonra mutlaka steril edilir. Tabi ki bu doktorların görevi değildir. Bunun için ya doktor asistanları görev yapar ya da hemşireler görev yapar.

İlk olarak muayene için doktor koltuğuna oturulduğunda, diş hekimi paketli bir şekilde olan aletlerini çıkartır. Ayna ve sont ile sorunun ne olduğunu bulduktan sonra gerekli aletlerle tedavi gerçekleşir. Tedavi bittikten sonra diş hekimi kullanılan aletleri özel losyonlu suya koyar. Gün boyunca diş hekimi aynı şekilde her hastada aletleri değiştirir. Sarf malzemeleri ( tek kullanımlık malzeme ) kullandıktan sonra direk çöpe atılır. Aletler ise bütün gün biriktikten sonra muayene saati bittikten sonra sterilizasyon odasına götürülür. Aletlerin steril olması için 3 çeşit sterilizasyon yöntemi kullanılır. Bunlar; Otoklavlama ( Basınçlı Buhar ) , Kuru sıcak, Doymamış Kimyasal Buhar Sterilizasyonudur.

Otoklavlama: Isı ve neme karşı dayanıklı olan aletlerin sterilizasyonu amacıyla kullanılır. Otoklavlamanın temel amacı, steril edilecek malzemenin her noktasının belli bir ısıya sahip doymuş su buharı ile yeterli süre temas etmesini sağlamaktır.

Kuru sıcak: Nemli ısıdan zarar görebilecek frez, ortodontik pensler gibi malzemeleri steril etmek amacıyla kullanılır.

Doymamış kimyasal buhar sterilizasyonu: Basınç altındaki bir kabinde esas olarak alkol ve formaldehitten oluşan solüsyonun ısıtılması ile yapılır.

Yani kısacası dişçi koltuğuna rahatlıkla oturulabilir. Aletler bütün hastalar için kullanılıyor olsa da sterilizasyon yöntemleriyle aletler steril olmuş oluyorlar. Sterilizasyon yöntemleri kullanıldıktan sonra aletler hiçbir yere temas etmeden hijyenik paketlere konularak yeniden kullanılmaya hazır hale geliyorlar. Tabi ki sterilizasyon sadece aletlerin steril olmasıyla bitmiyor.

Polikliniklerinde her gün hijyenik ortam oluşabilmesi için sürekli temizlik personelleri tarafından temizlenmesi gereklidir. Her diş hastanesi bu sterilizasyon kurallarına uymaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki diş ihmale gelmez. Mutlaka günlük bakımlar yapılmalı ve eğer bir rahatsızlık varsa diş hekimine başvurmak gerekir.

Share: