Yaklaşık yirmi yıl öncesine kadar ağız ve dişleriyle ilgili sorunları olanların gidebileceği muayenehaneler sınırlıydı. Devlet hastanelerinin bazılarında bir bazılarında birkaç diş ünitesi bulunmaktaydı. Dolayısıyla diş hekimi seçiminde şimdiki kadar fazla seçeneğimiz yoktu. Bununla birlikte diş tedavi yöntemleri de sınırlıydı. Sağlık bakımından ülkemizin ulaştığı nokta ve hekimlerin başarısı gurur vericidir. Sayıları giderek daha da artan diş hastaneleri ve klinikleri artık yurt dışından gelen hastalara bile şifa olmaktadır. Hastalar da yöntemlere, diş hekimlerinin bilgi ve becerisine güvenerek tedavi için daha istekli olmakta ve dişçi koltukları fazla boş kalmamaktadır. Bunda toplumun üyelerinin diş sağlına karşı duyarlılıklarının giderek artmış olmasının da payı bulunmaktadır. Diş hastanelerinde ve özel diş kliniklerinde diş sorunlarının hepsi en modern yöntemlerle çözülmektedir.

Diş Sorunları ve Tedavi Biçimleri

Dişler son derece sert yapılar olmasına rağmen bakım azlığından ya da yetersizliğinden dolayı bakterilerin çoğalmakta ve diş plakları oluşmaktadır. Diş plaklarının diş etlerine zarar vermek ve diş taşlarının oluşturmak, dişlerde çürüklere yol açmak gibi zararları da bulunmaktadır. Diş plakları temizlenmediği sürece önce dişlerde lekeler oluşturmakta sonra tartar yani diş taşlarına dönüşmektedir. Elektrikli diş fırçaları plakları normal diş fırçalarından daha iyi gidermektedir. Dişte oluşan tartarlar diş kliniklerinde kolayca temizlenebilmekte, çürük dişler temizlenerek özel maddelerle doldurulmakta veya en son çare o dişler çekilmekte, yeri boş kalmaktadır. Diş eti hastalıkları periodontoloji bölümü tarafından tedavi edilmekte, boş olan dişler de cerrahi yöntemlerin de kullanılmasıyla köprü, protez ya da implant diş yöntemleriyle tamamlanabilmekte, gömülü dişler de alınmakta ya da başka yöntemlerle kurtarılmaktadır.

Total Dişsizlikte En Sağlam Çözüm: İmplant Diş

İmplant dişler bir adet ya da daha fazla dişi yerinde olmayanların taleplerindendir. Köprü ya da sabit protezler yerine daha modern ve daha sağlam dişlere sahip olmak artık bir lüks değil ihtiyaçtır. İmplant diş yapımı yüzyılın en zirvede olan tedavi yöntemidir. Genellikle lokal anestezi ile dişsiz hastaların çene kemiklerine yapılan kesilerle ve özel aletlerle delik açılarak yapay diş kökü yerleştirilir. Çene kemiğiyle uyum süreci beklendikten sonra hasta ve doktor arasındaki görüşmelerle nasıl ve hangi malzemeden oluşan bir protez diş yapılacağına karar verilip hazırlanan yerlere yerleştirilir.

İmplant Dişlerde Çeşitlilik ve Fiyatlar

Günümüzde en sık adı duyulan, yaptırılan ve popüler hale gelmiş olan implant çeşidi vidalı olanlardır. İmplant malzemelerinin hem ithal hem de ileri teknoloji ürünü olmaları sebebiyle fiyatlar yüksektir. Malzemeler ithal olduğundan implant diş fiyatları döviz kurlarından da etkilenmektedir. Ancak her hastanın durumu özel olduğundan, implant diş sayısı, kullanılacak malzeme çeşidi, ilave işlemler ve doktorun el emeği gibi maddeler birleştiğinde fiyatlar da yükselmektedir. Bazı kliniklerde implant tedavi ücretleri kredi kartıyla, taksitlendirilerek de ödenebilmektedir.

Share: