Merhabalar Çene olmadan insanoğlu ne konuşabilir nede yemek yiyebilir. Onun için çene çok önemlidir peki madem o kadar önemli o zaman onu korumak ya da sağlıklı bir şekilde vücudumuzdaki sürekliliğini sağlamak için ne yapmalıyız ve nasıl koruruz gibi konular hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle çenenin yapısı bakımından dişler tarafından çevrilidir çene dişlerden oluşur daha da önemlisi dişler olmadan çene tek başına sadece iskelet olarak kalır. Onu çene yapan üzerindeki dişlerdir. Bizlerde o dişler sayesinde hem yemek yiyebiliyor hem de konuşabiliyoruz. Onun için çene sağlığı çok önemlidir. Çenemizin sağlığı dişlerimizin sağlığından geçer. Neden mi eğer dişler iltihaplanırsa bu ağrı çenenize vuruyor ve dişlerden etkileniyor.

Etkilenme olmaması beklenemez nasıl ki vücudunuzda herhangi bir yeriniz ağrıdığında bunu hissediyorsanız çenede aynı şekilde ister dişinizde isterse diş etinizde gelebilecek her türlü rahatsızlığı hissedecek ve size bildirecektir gereğini yapmadığınız takdirde hem dişlerinizden hem de çenenizin sağlığından olabilirsiniz peki ama ne yapmak lazım?

Söyleyeyim çeneyi korumak için diş ve diş etlerini korumanız lazım nasıl olacak dişlerimizin dizilişi de çok önemlidir eğer bu düzensizliklere zamanında müdahale etmezseniz dişler büyüdükçe bu diğer gelişemeyen dişlerin çeneden atılmasına sebep olur ve dişiniz bilinçsizce eksilmiş olur.

Ayrıca dişlerimizin yıllık bakımının yanı sıra günlük bakımını da yapmalıyız dişlerimizi günde en az bir defa fırçalamamız lazım doğru bir şekilde doğru yollarla. Yemekten sonra eğer kürdan kullanılacaksa bence kürdandan vazgeçilmeli ve diş ipleri kullanılmalıdır. Dişlerin arası kürdanla karıştırılınca zamanla aralar açılır ve dişlerimizin dökülmesine zemin hazırlayabilir ve ÇENE CERRAHİSİ müdahalesi gerektirebilir. Birde ileriki yaşlarda olmayan dişlerimizin yerinede diş yapmak zorunda kalabiliriz.

Eğer çenemize zamanında gerekli önemi göstermişsek çenemize diş takmaya müsaittir bu bakımdan eğer gerekli ilgi gösterilmemişse maalesef geriye kalan ömrünüzü maalesef dişsiz geçirebilirsiniz. Anlayacağınız her şey birbirine bağlantılı olduğundan dişleri çeneye takmak için ÇENE CERRAHİSİ müdahalesine maruz kaldığınızda çeneniz sağlamsa platin gerektirmeksizin dişleriniz normal bir operasyon sonunda eskisi gibi olabilir.

Onun için çene sağlığınız için dişlerinize eğer sahipseniz bence değerini bilip ona göre müdahalede bulunursanız hayatınız boyunca hep kazanırsınız sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Share: