Çene cerrahisi, Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan ve Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim dalında uzmanlaşan çene cerrahlarının gerçekleştirdiği işlemleri içermektedir. Diş hekimleri gerekli gördükleri durumlarda hastaları çene cerrahisi uzmanlarına yönlendirirler ve çene cerrahları da hastanın ihtiyacı olan tedaviye göre işlemleri muayenehanede ya da ameliyathanede gerçekleştirir. Peki, çene cerrahları ne yapar?

Çene cerrahlarının gerçekleştirdiği başlıca operasyonlar; düzeltilemeyecek kadar kırılmış, gömülü durumda olan ya da tedavi ile kurtarılamayacak kadar kötülemiş olan dişlerin çekimi, yanlış pozisyonda ve çevre dokulara zarar veren 20lik dişlerin çekimi, apse ve kist operasyonları ya da implant tedavisidir. Ayrıca çenedeki çok çeşitli gelişimsel şekil bozukluklarına ve çene kemiğinde oluşan tümörlerin temizlenmesi ya da yayılmasını önleyecek işlemlerin yapılması ve tedavisi için yapılan cerrahi işlemleri de çene cerrahları yapmaktadır.

Trafik kazası, kavgalar ya da diğer yaralanmalar yüzünden oluşan çene ve yüz bölgesindeki kırıkların tedavisini yine çene cerrahisi bölümünde yürütürüz. Fakat yapılması gereken işlem sadece kırıkların iyileşmesini kapsamamaktadır, dişlerimizin dizilişi ve çene eklemimizin düzelmesi de son derece önemlidir. Bütün bir iyileşme olmadığı takdirde özellikle beslenme ve estetik açıdan hasta için sorunlar oluşabilir. Bu sorunları yaşamamak için uzman bir çene cerrahının tedavisi şarttır. Bu aynı zamanda estetik açıdan çene cerrahları ne yapar sorusunun da cevabıdır.

Yüzümüz estetik açıdan bizler için son derece önemlidir. Bu sebeple yüzümüzde olan ya da sonradan meydana gelen yapısal bozukluklar görüntümüzü ve psikolojimizi kötü yönde etkiler. Bu durumlardan biride çene ucunun normalden büyük ya da küçük olmasıdır. Bu durum kişinin özellikle yan görüntüsünü etkiler hatta bazı durumlarda diş yapısını da etkileyip çiğneme bozuklukları başta olmak üzere çeşitli çene eklem bozukluklarına yol açabilir. Yine uzman bir çene cerrahı tarafından genel anestezi altında ve iz kalmayacak şekilde yapılan operasyon ile bu sıkıntılardan kurtulmak son derece kolaydır.

Çene cerrahı ne yapar? Çenemiz ve dişlerimizdeki gelişim bozuklukları ya da özellikle büyüme çağımızdaki kazalar sebebiyle yüz yapımızda meydana gelebilecek ve gerek estetik açıdan gerekse sağlığımız açısından sorun olan durumlarda gerekli gördükleri operasyonlarla problemlerin çözümüne ulaşabilirler.

Share: