Üst ve alt çenedeki şekil bozukluklarının giderilmesine yardımcı olan bir tür cerrahi uygulama olan çene cerrahisinin tıp dilindeki adı, ortognatik cerrahisidir. Önemli bir cerrahi uygulama olduğundan, çene cerrahisi fiyatları kişinin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çene Cerrahi Operasyonları

Yirmilik yaş dişinin çekilmesi, normal diş çekimleri, implant, apse ve kist tedavileri, çenedeki şekil bozukluklarının giderilmesi gibi işlemler, uygulanan başlıca çene cerrahi operasyonlarındadır. Ortodontik tedavi almak isteyenlerin öncelikle çene cerrahisi tedavisi alması gerekmektedir. Ortognatik tedavi, ortodontik tedavinin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle ortodontistler genellikle plastik cerrahlar ile birlikte çalışmalarını yürütmektedir. İki tedavi bir arada yapıldığından, çene cerrahisi fiyatları ameliyat maliyetleri göz önüne alınarak hesaplanmaktadır.

Çene Estetiği Uygulamaları

Hastalara genel anestezi altında uygulanan çene cerrahi operasyonlarının her ameliyatta olduğu kadar riski bulunmaktadır. Bu nedenle ufak da olsa, hiçbir ameliyata risksiz denmemesi gerekmektedir. Uygulanan çene ameliyatlarında tedavi, ağız içinden yapılmaktadır. Yüz kısmında bir müdahale olmayacağı için, ameliyat sonrasında da iz kalması mümkün değildir. Sadece ameliyat sonrasında ödemden dolayı bir şişlik görülebilmesi olasıdır. Zaman geçtikçe, şişlikler hızlı bir şekilde düzelecektir. Bu nedenle yüzde şişlik oluştuğunda, hemen paniğe kapılmamak gerekmektedir.

Çene törpüleme ve kısa olan çeneyi uzatma gibi çeşitli cerrahi müdahalelerin yapılabileceği çene estetiğinde, fiyatlar kişisel olarak belirlenmektedir. Bu nedenle ortalama bir fiyat verilmesi zordur. Kişiler, çene cerrahisi fiyatları hakkında en gerçek bilgileri muayene olduktan sonra edinebilmektedir. Hasta muayene edildikten sonra, neler yapılacağı tespit edilip bu doğrultuda kişiye özel olarak fiyatlar belirlenmektedir.

Ortognatik cerrahi ameliyatları uygulanmadan önce hastalarımızdan röntgen isteyebiliriz. Çünkü ameliyat planları, bu çıkan röntgen sonuçları doğrultusunda belirlenmektedir. Yapılacak olan iskeletsel analiz sayesinde, ameliyatın nasıl olacağı hakkında kararlar alınabilmektedir. Çoğunlukla genel anestezi ile uygulanmakta olan çene cerrahisi tek bir çenede yapılıyorsa, yaklaşık olarak 1,5 saat sürebilmektedir. Her iki çeneye birden uygulanacağı durumlarda ise, daha uzun sürebilmektedir.

Ameliyat sırasında hastalar herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Sonrasında ise, sadece kısa süreli bir şişlik görülmesi mümkündür. Hastalar operasyona göre, bir ya da iki hafta içerisinde normal hayatlarına geri dönebilmektedir.

Share: