Genellikle 20’li yaşlarda çıkan 20 yaş dişleri, kişinin gelişimine ve metabolizmasına göre daha erken veya geç çıkmakta, bazı kişilerde ise hiç çıkmamaktadır. Tamamen ağız ve diş yapısına göre farklı belirtilerle çıkan 20 yaş dişi belirtileri genel olarak şu şekilde görülür:

1- Çene ağrısı:

Çenede ve dişlerde şiddetli ağrılar meydana gelir. Dişin çıkmasına bağlı olarak sanki dişlerde çürük varmış gibi şiddetli ağrılar yaşanır. Ancak bu ağrılar herkeste olmamakta ve ağrı eşikleri de farklılıklar göstermektedir. Çenede ve dişlerde meydana gelen ağrılar yemek yemeye engel olur ve sizi günlük hayatınızdan engeller. Herhangi bir ağrı kesici kullanarak bu ağrıların önüne geçseniz de, ağrı kesicinin etkisi geçtikten sonra ağrılar ne yazık ki tekrar başlayacaktır.

2- Baş ağrısı:

En sık görülen 20 yaş dişi belirtileri arasında baş ağrıları bulunmaktadır. Migren tarzı baş ağrıları 20 yaş dişlerinin çıkması sırasında oldukça sık görülür. Çene ve dişlerde ağrı meydana gelmemesine karşın şiddetli baş ağrısı çeken kişiler bu sorunlarına karşı yanlış tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Bu yaş grubundaysanız ve şiddetli baş ağrıları yaşamaya başladıysanız öncelikli olarak bir hekime ve ardından da diş doktoruna görünmeniz faydalı olacaktır.

3- Yüksek ateş:

Tıpkı bebeklerin diş çıkarma döneminde olduğu gibi 20 yaş dişi belirtileri arasında da yüksek ateş görülür. Herhangi bir gribal durum olmamasına karşın aniden ateşlenme 20 yaş dişi belirtilerindendir. Yüksek ateşe karşı tedbir alınarak öncelikli olarak müdahale edilmesi gerekir. Sonrasında bir diş hekimine görünerek röntgen çekilmeli ve 20 yaş dişlerinin durumu kontrol edilmelidir.

En sık görülen 20 yaş dişi belirtileri bunlardır. Ancak bu belirtiler kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Kimi kişilerde herhangi bir ağrı veya sorun yaşanmazken, kimi kişiler bu dönemi oldukça zor ve ağrılı bir şekilde atlatırlar. 20 yaş dişlerinin hekim tarafından kısa bir operasyonla alınmasıyla beraber yaşadığınız tüm bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. 20 yaş dişlerine karşı alınacak en güzel tedbirlerden birisi de düzenli olarak diş kontrolünde bulunmaktır. Bu sayede dişler çıkmadan önce doktor tarafından tespit edilerek erken müdahale gerçekleştirilebilir.

Share: