Yirmi yaş dişi dişlerin en arkasında yer alan, üçüncü büyük azı dişlerdir. Genellikle yirmili yaşlarda çıkan bu dişler, genellikle çenedeki yer darlığı sebebiyle kısmen çıkar ya da gömülü durumda kalırlar. İlk önce bu 20 yaş dişlerinin neden ağrı yaptığını anlatalım sonra 20 yaş dişi ağrısı nasıl geçer?

AĞRI SEBEPLERİ

20 yaş dişlerinin ağrı yapmasının en büyük nedeni çürüktür. 20 yaş dişinin pozisyonundan dolayı o dişte veya komşu dişlerde çürükler görülebilir. Bir diğer ağrı sebebi de 20 yaş dişinin tam çıkmadığı durumlarda yemek artıklarının oraya girerek o bölgede diş eti enfeksiyonuna sebep olmasıdır. Son olarak 20 yaş dişinin çenede ki darlık sebebiyle komşu dişlere uyguladığı basınç ağrıya dönüşür ve kontrol edilemez bir acıya dönüşür.

PEKİ 20 YAŞ DİŞİ AĞRISI NASIL GEÇER?

Gelelim 20 yaş dişi ağrısı nasıl geçer? Sorusuna. 20 yaş dişleri kolay çürüyebilen ve kolay ağrı yapabilen dişler olduğu için uzmanların %99’u bu dişlerin çekilmesini tavsiye eder. Eğer diş çekilmesinden endişe ediyorsanız ve 20 yaş dişinde çürükten daha çok basınçtan kaynaklı ağrı var diyorsanız aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

Karanfil:
Karanfil ağacının çiçek tohumlarında elde edilen karanfil baharatı şekliyle dişi anımsatır. Karanfil baharatının lokal uyuşturma özelliği vardır. Yani ağrı olan bölgede karanfili çiğnenmiş şekilde bekletirseniz o bölgenin uyuştuğunu hissedecek ve ağrınızın geçici bir süreyle geçtiğini göreceksiniz. Ama dikkatli olun karanfil suyu veya karanfil yağını içmek ağrının geçmesine sebep olmadığı gibi aşırı tüketimi ishale sebep olur.

Buz:
Buz yirmilik yaş diş ağrısını bastırmada etkilidir. Küçük bir buz parçasını ağrının olduğu dişin oraya koyarsanız ağrının hafiflediğini hissedeceksiniz. Buzun ilk başlarda soğukluğundan dolayı ağrının arttırdığını düşünseniz de ilerleyen vakitlerde uyuşma etkisi gösterecektir.

Sarımsak:
Ezilmiş sarımsak ve ezilmiş tuzu karıştırdığımızda ağrıyan diş bölgesine sürünüz. Sarımsak oluşan iltihabı ve ağrıyı keser. Ama sarımsağı bir müddet orada bekletmeyi unutmayınız.

Çörek otu:
Çörek otu bitkisi her derde deva bir bitkidir. Çörek otu bitkisi o anki diş ağrısını geçirmez ama düzenli kullanıldığında kalıcı bir ağrı kesicidir.

Share: