20 yaş diş çekimi normal diş çekimlerinden farklıdır. 20’lik dişin normal dişe göre çene kemiğinde edindiği yer ve pozisyonu, diş üzerinin kemikle kapanmış olup olmama durumu dişin çekimini farklı kılacaktır ve bu diş çekimleri bir hayli normal çekime göre zor olacaktır.

20’lik diş çekimi için en uygun yaş Aralığı 18 ile 25 yaş arasıdır. 30 yaşından sonra kişisel gelişim açısından çene kemik esnekliği azalacağı için hem diş çekimi hem de çekim sonrası iyileşme süreci bir hayli sancılı geçecektir. 20 yaş diş çekimi hemen hemen herkes için uygulanması gereken bir işlemdir.

Hastalar 20’lik dişinden herhangi bir rahatsızlık duymasa bile sonradan herhangi bir komplikasyona maruz kalmama adına bir diş hekimine başvurup kontrolden geçmesi gerekir. Dişin konumunda bir problem olmayabilir. Fakat; ağız kokusu, yer darlığı, enfeksiyon gibi gelişmeler aniden yaşanabilir ve beklenmedik zamanlarda içinden çıkılması bir hal alabilir. Bu gibi sorunlara maruz kalmama adına diş daha önceden de aldırabilir.

20 yaş diş çekimi sonrası ağız bakımı:

  • 24 saat süre ile diş çekilen taraf ile herhangi bir şey çiğnenmemelidir.
  • 24 saat süre ile sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Bu maddeler kan dolaşımını arttırdığı için çekim yapılan bölgede duran kanama tekrar başlayacak veya mevcut küçük kanamalar büyüyecektir.
  • Herhangi bir yanlış hareket yarada enfeksiyon, ağrı, kanama gibi olaylara sebep olabileceği için çekim yapılan yara yerine herhangi bir cisimle dokunmaktan kaçınılmalıdır.
  • İlk 30 – 45 dakika için verilen tampon bu süre içinde çıkarılmamalı, yara yerinde dikiş varsa gazlı steril bezle kanama durana kadar tampona devam edilmelidir.
  • Çekim sonrası yüzde meydana gelecek şişmeyi engellemek için yüze soğuk tampon uygulanabilir. Kısa kısa ara vererek 10’ar dakikalık tamponlarla kan dolaşımı yavaşlatılarak yüzde olabilecek şişme engellenebilir.
  • İlk 24 saat sonra erdikten sonra ağız temizliği için fırçalama gibi seçenekler ağız geleceği için ağız gargarası veya tuzlu su ile ağız çalkanabilir.
  • Ağız bakımı 48 saat sonra günde iki defa diş fırçalamaya ek olarak antiseptik ağız gargaralarıyla yapılabilir.
Share: