İnsanın diğer canlılara göre yaşam, gelişim ve beslenme noktasında farlılıklar göstermektedir. Diğer memeli canlılar doğum yaptığında yavru bir kaç sat hatta bir kaç dakika içinde ayağı kalkıp koşabilmekte ve beslenebilmektedir.

Tabi bu durum hayvanlar içerisinde farklılık gösterebilmektedir. Ama bir insan yavrusu sadece ayağı kalkmak için en az 6 en fazla bir bir buçuk yıla ihtiyacı vardır. Yemek için ise dişlere ihtiyacı vardır. Bunun içinde yine aynı sürelere ihtiyacı vardır. Çocukluk dönemini aştığında tüm dişlere sahip olmaktadır. Sadece 20’lik diş hariç. 20 yaş dişi de denilen bu dişler orta yaş veya üstüne kadar bazen çıkmaya veya yarım çıkmış gibi olabilmektedir.

20 Yaş Dişi Gereksiz mi?

Yirmilik diş de denilen 20 yaş diş, aslında çıksın da şunları şunları yapabileyim deyip beklediğimiz bir diş değildir. Daha ziyade 20’li yaşlarda çıktığı veya çıkmaya başladığı için 20 yaş dişi denilmektedir.

Yirmi yaş dişi daha çıkma sürecinde bize epey acı ve eziyet vermektedir. Bunula birlikte 20’lik diş, kesme, çiğneme veya başka hiç bir görevle ilgili her hangi bir işleve sahip değildir. Bazen tam gömülü bir şekilde yıllarca varlığından habersiz yaşarız. Bu nedenle eğer rahatsızlık vermiyor ise en iyisi onu unutmaktır.

Yirmilik Diş Rahatsızlıkları

Yirmilik diş, özellikle çıkış sürecinde yavaş yavaş ve diş etlerini bölerek büyüdüğü veya çıktığı için arada bir hareketlenmeye paralel çok acı verirler. 20 yaş dişi en olmadık zamanlarda şişer, ağrı yapar ve bizi bir bardak su içemez hale getirir. Böyle bir durumda en iyi çözün bir diş polikliniğe gidip uzman diş hekimlerine danışmanız en iyi çözüm olacaktır. Ağrı yapan yirmilik diş ile ilgili gerekli incelemeyi yapan bir diş hekimi en iyi kararı verecektir.

Kendini kanıtlamış Ataşehir Diş Kliniği gibi işin uzmanı diş merkezlerine sadece 20\’lik diş ile ilgili olmamakla beraber, doğrusu en az 6 ayda bir diş doktorunuza kontrol seanslarına giderek, ağzınızda veya dişinizde var olabilecek problem ve sıkıntıları erken teşhis edilmesini sağlayarak erken teşhis ve tedavi noktasında gerekli işlemleri yaptırmış olur, oluşabilecek acı ve sıkıntılardan kurtulmuş olursunuz.

Share: