YİRMİLİK DİŞ ÇEKİM FİYATLARI NEDİR?

Genellikle yirmili yaşlarda çıkan yirmi yaş dişleri ya da diğer adıyla akıl dişleri kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde hiç çıkmazken, bazı kişilerde problemsiz çıkar. Bazı kişilerde ise diş ya da dişler problemli çıktığından ameliyat ile alınması gerekebilir.

Bu dişler genelde 17 ile 25 yaş arasında çıkmaya başlarlar. Bu dişlerin ağızda bırakılıp bırakılmaması konusu hekiminizin kararına bağlıdır. Eğer doğru pozisyonda çıkmışsa ve çevre dokulara zarar vermiyor ise dişin yerinde kalmasında sakınca yoktur. Fakat çene kemiğine kaynaşmış ve anormal pozisyonlu bir dişin ileride yol açacağı zararlar göz önüne alındığında çekim kararı verilebilir. Diş arkasındaki yer darlığı durumlarında dişin sürmesi dişeti kemik ve diğer komşu diş engeline takılabilmektedir.

Yirmilik dişin konum, şekil ve boyutuna bağlı olarak uygulanacak çekim işleminin zorluk derecesi değişir. Basit bir çekim yapılabildiği gibi daha kompleks olan yirmilik diş ameliyatı da uygulanabilmektedir. Dişeti hastalığı, basınç ağrısı, protezle ilgili sebepler, kist oluşumu, ortodontik nedenler, apse ve kist operasyonları (apikal rezeksiyon) ve buna benzer durumlarda yirmilik diş ameliyatı yapılabilmektedir. 20lik diş çekim fiyatları işlemin çeşidine göre değişiklik göstermektedir.

Yirmilik diş ameliyatını erken yaşta yaptırmak önemli bir avantajdır çünkü ileriki yaşlarda kemik yapısı yoğunlaştığı ve esneklik azaldığı için çekim zorlaşır, iyileşme süresi yavaşlar. Bu ameliyat sonrası dikiş atılabilir ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Hekiminizin önerisi doğrultusunda bu kurallara uymak daha rahat bir iyileşme süreci geçirilmesini sağlayacaktır.

20lik diş çekim fiyatları ilden ile hastaneden hastaneye, hatta hastanenin kamu veya özel olmasına göre değişebilmektedir. Yapılan işlem türüne göre fiyat artmakta yahut azalmaktadır. Bazen birden fazla yirmilik dişi ameliyatla aldırmak gerekebilmektedir. Ortalama bir fiyat vermek bu nedenle mümkün değildir. Önemli olan işin ehli bir hekim bulmak ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmektedir.

Normal diş çekiminden daha zor olan yirmilik diş ameliyatı sonrasında ortalama 1 haftada kişi eski haline ve görüntüsüne kavuşabilmektedir. Bir insanda ağzın alt ve üst kısmında olmak üzere toplamda en fazla 4 adet yirmilik yaş dişi çıkabilmektedir. Bu dişlerin hepsi sıkıntılı olursa hepsi için ayrı operasyon gerekebilmektedir.

Share: