20’Lİ YAŞLARIN KABUSU: 20’LİK DİŞ AMELİYATI

Halk arasında gömük ya da gömülü diş olarak bilinen 20’lik dişler, ağızda yeteri kadar yer kalmadığından veya dişin anormal şekillerde çıkmasından dolayı kolaylıkla çekilmezler. Bu nedenle 20’lik diş ameliyatı uygulanır. Bu ameliyatta, dudak, yanak ve dil gibi yapıları sert dokuya bağlayan kaslarda gevşeme sağlanır ve bu sayede ameliyat gerçekleştirilir. 20’lik dişlerin hepsinde 20’lik diş ameliyatı uygulanmaz. Eğer diş, ağızda yeteri kadar yer bulur ve komşu dişlere zarar vermeden çıkarsa diş çekimi gerçekleştirilmez.

20’lik dişlerin çekilmez nedenlerinin başlıcası çürük oluşumudur. Dişin sürmesi sırasında ağızda bu yuva meydana gelir. Bu yuvada tükürük, yemek artığı veya bakteri meydana gelirse çürük oluşur. Bu çürüğü erken fark etmez zordur. Genellikle 20’lik diş ile beraber çürük de ortaya çıkar. Çürük, 20’lik dişte sıkıntı yarattığı gibi; çevre dokularda da apseye ve enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle de çürük dişe müdahale edilmesi gerekmektedir.

20’lik diş ameliyatı için bir diğer gerekli sebep basınçtan kaynaklanan ağrıdır. 20 yaş dişlerinin sürmesi sırasında ağızda yeteri kadar boşluk olmadığı durumlarda diş, yandaki dişleri zorlayarak kendine yer bulmaya çalışır. Bu durum da hem baskıdan kaynaklanan ağrıya hem de yandaki dişlerde aşınmalara sebep olabilir. Dişlerde çarpık görünümün engellenmesi için 20’lik dişler çekilebilir. Bunun yanında eğer gelecekte bir protez planı varsa da 20’lik diş ya hesaba katılmalı ya da çekilmelidir.

20’lik dişler sürerken, kimi zaman kist oluşumu meydana gelebilir. Bu kist kemik dokusunu zayıflatır. Nadiren de olsa kemikte tümör oluşumuna neden olabilir. Bu sebepten de 20’lik diş ameliyatları gerçekleştirilmektedir.

20’lik dişlerin çekimi diğer diş çekimlerinden farklıdır. Çünkü bu dişlerin çene kemiğindeki konumu, duruşu ve büyüklüğü diğer dişlere oranla daha zorlayıcıdır. 20’lik diş ameliyatı için geç kalınmamalıdır. Çünkü ileriki yaşlarda kemik yapısının yoğunlaşacağından ve esnekliğinin kaybolacağından çekim zorlaşacaktır ve çekim sonrasındaki iyileşme de yavaşlayacaktır.

Ameliyat sonrası yara yeri ile kesinlikle oynanmamalı ve o taraf ile çiğneme yapılmamalıdır. İlk 24 saat boyunca tükürülmemelidir. Aksi takdirde pıhtılaşma durur ve kanama başlar.

Share: