BİR YİRMİLİK DİŞ OLAYI

Yirmilik diş adından da anlaşılacağı üzere 20 ve üzeri yaşlarda kalsiyum durumumuza göre erken ya da geç çıkan sağlı sollu olmak üzere toplam 4 tane olan diş topluluğudur. 20 ve üzeri yaşlarda çıkan bu dişlere halk arasında ” yirmili yaş dişi” de denilmektedir.

Bu dişler kişiye göre ağrılı ve ağrısız çıkabildiği hiç çıkmayabilir de. Fakat hiç çıkmadığı halde bazen çektirmek zorunda kalabiliriz. Diş etini yarmayan bir dişi çekmek içinde diş etinin doktor müdahalesi ile yarılması gerekir yani ameliyat edilmelidir. Peki, bu 20’lik diş ameliyatı neden ve hangi durumlarda yapılır, niçin ameliyat edilmesi gerekir diye düşündüğümüzde aklımıza çeşitli sebepler gelmektedir. Bunlar:

1-Görsellik: 20’lik dişler yanında yer alacak dişle temas halinde olması, çene yapısını bozması, diğer dişleri sıkıştırması bilinen nedenlerdir.

2-Çürük: 20’lik diş çıkmaya başladığında o bölgede yemek artıkları olması gibi temizlik eksikliğinden kaynaklanan çeşitli etkenlerle etkileşimi sonucunda bakterilerin dişi çürütmesi ve yanındaki dişi de çürüteceği korkusu

3-Apse: Dişin bir kısmı etin yüzeyinde, bir kısmı ettin içindeyken diş çürüğünün diş etine de sıçrayarak orada bir enfeksiyon oluşturması yani diş etinde iltihap meydana gelmesi

4-Basınç: Diş çıkarken kişinin çene yapısının dar olması ile diş kendine yer açmak için diğer dişleri sıkıştırır ve şekil bozukluğuna yol açmasıyla bu dişlerin çekilmesi gerekir. Bunların dışında temizliğinin zor olmasından kaynaklanan endişeden dolayı da bu dişler çekilmektedir veya ameliyat edilmektedir.

20’lik diş çekimi erken yaşlarda yapılmalıdır. Çünkü iyileşme süreci daha hızlı olacaktır. Böylece kişi daha az acı çekecektir. Fakat birçok kişi 20’lik diş ameliyatı fiyatı hakkında araştırma yaptıktan sonra ameliyatı düşünmektedir.

Diş ameliyatı sağlık sorunlarının dışında bütçemizi de ilgilendirmektedir. Bu yüzden 20’lik diş ameliyatı fiyatı konusunda oldukça titiz ve araştırmacı davranmaktayız. Hem ağrısız, acısız bir ameliyat geçirmek, hem de uygun bütçeli olmasını isteriz.

Unutmamalıyız ki sağlık şakaya gelmeyecek bir konu olduğundan tam teşkilatlı bir diş hastanesinde işin uzmanları tarafından bu ameliyat daha kolay olacağından 20’lik diş ameliyatı fiyatı odağınızdan çıkıp, aklınıza gelmeyecektir.

Share: