(0216) 455 50 00 / 0530 407 35 94
 • iletişim
  İstanbul İmplantoloji
  Ataşehir Bulvarı 49. ada Kamelya 1 Sitesi 4. blok
  Daire 4. 34758 Ataşehir / İstanbul
  Tel: (0216) 455 50 00
  Fax: (0216) 455 52 54
  GSM: 0530 407 35 94
(0216) 455 50 00 / 0530 407 35 94

İmplant diş nasıl yapılır?

İmplantları kısaca tanımlamak gerekirse, çene kemiğinde diş görevi gören titanyum bazlı enstrümanlardır. İmplantolojinin temelini oluşturan ana felfese, insanın kaybetmiş olduğu dişlerin yerine kendi dişlerinin görevini görmek üzere yerleştirilmiş olan diş köklerinin yapılması esasıdır.

Özellikle beslenmemiz esnasında en büyük yükü üstlenen ve besinlerin öğütülmesi için çiğneme görevini yerine getiren azı dişlerinin olduğu bölgede yaşanan yoğun diş kayıpları sebebiyle implant uygulamalarının yaygınlaşması bir zorunluluk haline gelmiştir. İlk başlarda bu diş kayıplarına çözüm olarak hareketli protezler çareymiş gibi görülseler de aradan geçen zaman içerisinde yeni arayışlara ve yönelimlere ihtiyaç duyulmuştur. 20. yüzyılın son çeyreğiyle birlikte insanların sosyal çevrelerindeki değişimler, davranışlarındaki değişimler ve estetik kaygıların da artması sebebiyle hareketli protezler çözüm olmaktan uzaklaşmış ve yerlerini kalıcı implantlara, sabit implantlara, bırakmışlardır.

Sabit protezler, ağızda oynamayan ve çıkmayan protezlerin yapılabileceği bir temel destek üzerine, implant kökü, oturtulan dişlerdir.

İmplant uygulaması anestezi altında yapılan ve bir diş çekimini andıran bir uygulamadır. Hatta normal bir diş çekiminden çok daha kolaydır. Hastayı yormayan ve üzmeyen bir uygulamadır. İmplantın yapılış teknikleri kitaplarda her ne kadar çok komplike ve zor gibi görünse de gelişen teknoloji ve dişhekimliğindeki ilerlemeler sayesinde uzman ellerde çok rahat bir şekilde uygulanabilir. İmplantın yapılış süresi ise 3 veya en fazla 5 dakika sürmektedir. Çok komplike vakalarda dahi bu süre hiç bir zaman 7 dakikayı bulmaz.

İmplant yapılırken ufak bir kesi ile çene kemiğinin içerisine bir formatın hazırlanması ve o formatında içerisine implantın yerleştirilmesi süreçlerini içerir. Bu durum hasta için son derece basittir. Alışık olan bir implant diş hekimi için ise çok daha basit ve kolaydır. Uzman olmayan ellerde ve kullanılan implant maddelerinin kaçak malzemelerden oluştuğu durumlarda ise bir takım travmatik problemlerin oluşması söz konusu olacaktır.

© 2014 İstanbul implantoloji / implant